Rowerami do tronu Maryi

28-07-2019

28 lipca 2019 r. wyruszyła 18. Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę. Na trasę wyruszyło blisko 180 osób niosąc swe intencje do tronu Maryi, gdzie dotrą  1 sierpnia br. Niedzielna  Msza Święta  w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie stała się początkiem trudu pielgrzymowania, dodając uczestnikom sił i wytrwałości. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku objął starosta łańcucki Adam Krzysztoń, który po raz kolejny uczestniczy w pielgrzymowaniu na rowerze.

W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego pokonają trasę około 360 km. Odwiedzą na pątniczym szlaku takie miejsca kultu religijnego jak: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie, średniowieczną Kolegiatę w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.

W czwartek 1 sierpnia br. o godz. 16.45 w Bazylice Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej będzie sprawowana Msza Święta przez ks. Rafała Borcza (Łańcut-Fara) kapelana pielgrzymki, który już po raz czwarty będzie ponosić wszystkie trudy rowerowego pielgrzymowania. Wśród pielgrzymów będzie również ks. Marek Kapłon z Parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie. Kapłani z pielgrzymki aktywnie wypoczywają, w każdym dniu sprawują Eucharystię i służą opieką duchową. W tym roku rekolekcje w drodze będą pod hasłem: „W MOCY BOŻEGO DUCHA”.

Na piątek 2 sierpnia br. dla większości został zaplanowany powrót autokarami do Łańcuta. Jednakże, tak jak i w minionych latach znajdzie się grupa kilku kolarzy, którzy będą wracali na rowerach z Częstochowy do Łańcuta i to nawet w ciągu jednego dnia.

Organizatorem pielgrzymki jest Mariusz Sroczyk z Krzemienicy, który wspierany jest przez małżonkę Anetę i grupę sprawdzonych pielgrzymów, którzy dokładnie wiedzą, jakie są potrzeby i obowiązki. Pomoc medyczną zabezpiecza Anna Skóra, mechanikiem pielgrzymki jest Andrzej Chmura, kronikarzem Elżbieta Tabin, w wodę mineralną i produkty żywnościowe od wielu lat zaopatruje pielgrzymów oraz organizuje transport bagaży Ryszard Kucha. Animatorem muzycznym pielgrzymki jest Wiesław Dedio, któremu pomaga grupa muzyczna. Nad sprawnym przejazdem na trasie sześciu grup pielgrzymki czuwa tzw. Lotna Brygada w składzie: Arkadiusz Magda, Piotr Chomik, Brygida Furman, Kacper Seniw i inni. Pomagają im łącznicy jadący w każdej grupie, którymi są: Teresa Piątek, Marcin Żal, Arkadiusz Dziedzic, Aneta Drążek i inni. W każdej grupie kolarzy jest prowadzących i dwóch zamykających grupę. Organizatorzy przypominają o obowiązku korzystania z kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruch drogowym, a także stosowania się do poleceń osób funkcyjnych w kamizelkach odblaskowych. Dokumentację fotograficzną pielgrzymki będzie prowadził Jan Zięba, który na rowerze zdobył Wielką Złotą Kolarską Odznakę Pielgrzyma PTTK, gdyż w ciągu kilku ostatnich lat odwiedził ponad tysiąc kościołów, co też zdołał udokumentować. Tylko nieco mniej kościołów na rowerze odwiedziły Irena Dziak i Maria Rejman, które zdobyły Złote Odznaki. Wraz z babcią Marią już po raz drugi będzie pielgrzymował wnuczek Maciej. Wśród pielgrzymów nie zabraknie też Edwarda Krauza, organizatora czternastu dotychczasowych pielgrzymek oraz Aleksandra Międlara, który już po raz siedemnasty będzie zamykał cały peleton pielgrzymów.