Roman Bijak laureatem tegorocznej edycji Nagrody Starosty Łańcuckiego.
Święty Michał Archanioł jest patronem naszego miasta i powiatu. Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła, jest też dawcą cierpliwości i szczęścia.
Statuetka Świętego Michała Archanioła jest nagrodą honorową – przyznawaną jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania dla prowadzonej działalności na rzecz dobra wspólnego. Pierwszą Statuetkę decyzją Rady Powiatu Łańcuckiego wręczono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie, 24 października 2001 r., podczas pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Łańcuckiej.
Od tamtego dnia minęło już 14 lat. W tym czasie, na mocy uchwały Rady Powiatu Łańcuckiego, specjalna Kapituła nagrodziła 13 laureatów spośród osób szczególnie zasłużonych dla Ziemi Łańcuckiej.
W tegorocznej edycji kapituła rozpatrywała 6 wniosków o nadanie nagrody. Wśród kandydatów byli:
• Józefa Kogut – działaczka społeczna, która od 1990 r. bezinteresownie poświęca czas na rzecz podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, a od 2006 r. jest prezesem koła, jest inicjatorką wielu działań, posiada dar pozyskiwania wolontariuszy, promuje dzieło albertyńskie wśród mieszkańców powiatu i poświęca swój czas na rzecz potrzebujących
• Janina Kuźniar – która od lat inicjuje różne formy aktywności społecznej i kulturalnej służące rozwojowi lokalnego środowiska, od 1976 r. działaczka związana z Kołem Gospodyń Wiejskich, od lat członek Rady Sołeckiej w Albigowej, pracuje w Wojewódzkim Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, uczestniczy w konkursach dla KGW, a także sama je organizuje, aktywizując środowiska wiejskie kobiet z terenu powiatu.
• Otylia Piechowska - działaczka kultury, organizatorka kursów muzycznych dla młodzieży, dyrygentka chórów, przez wiele lat zaangażowana w ratowanie zabytkowych pomników na łańcuckiej nekropolii, inicjatorka kwesty na ten cel, inicjatorka i założycielka Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poświęca się działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.
• Bogusława Bieniasz - założycielka i od 25 lat choreograf Zespołu Tańca Współczesnego GRACJA, który pod jej kierownictwem zdobył wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, a ich ukoronowaniem było już trzykrotne zdobycie pucharu świata, nauczycielka tańca i życia dla wielu młodych ludzi, którzy przez 25 lat tańczyli w zespole.
• Mateusz Szpytma - pracownik krakowskiego oddziału IPN, doktor nauk historycznych, którego opracowania były pomocne przy upamiętnieniu rodziny Ulmów z Markowej, a potem w procesie ich beatyfikacji, działa na rzecz upamiętniania Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, posiada wybitne osiągnięcia społeczne, naukowe i edukacyjne dla powiatu.
• Roman Bijak - laureat tegorocznej Nagrody Starosty Łańcuckiego dla Wybitnej Osobowości Ziemi Łańcuckiej - przedsiębiorca, który jest wzorem etyki zawodowej, rozwijając swoje przedsiębiorstwo zawsze pamięta o pracownikach, którzy są najcenniejszym kapitałem zakładu, zaangażowany w budowanie, a potem działalność Kongregacji Przedsiębiorców Ziemi Łańcuckiej, jako jej prezes a później członek, chętnie włącza się w działalność społeczną na rzecz lokalnego środowiska, przez 4 lata był prezesem zarządu Towarzystwa im. Św. Brata Alberta Koło Łańcuckie, nie odmawia pomocy potrzebującym, orędownik współpracy międzynarodowej, mentor małego biznesu na terenie powiatu. Jako człowiek jest uosobieniem nowoczesnego patriotyzmu.
Laureat przyjął gratulacje od władz powiatu łańcuckiego w osobach: Adama Krzysztonia - Starosty Łańcuckiego, Barbary Pilawy-Kraus - Wicestarosty Łańcuckiego, od Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Kazimierza Gołojucha oraz Wiceburmistrza Miasta Łańcuta - Joanny Rupar.
W dalszej części uroczystości nagrodzono nauczycieli placówek oświatowych powiatu łańcuckiego: Małgorzatę Kupis-Dyrektora oraz Ewę Filipek i Mariusza Dulibana z Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie, Marka Miezina-Dyrektora oraz Kamilę Konieczny i Adama Bieleckiego z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie, Annę Sokołowską-Dyrektora, Bogusławę Bieniasz i Jana Jabłońskiego z Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej, Aldonę Stolarską- Ferenc z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, Barbarę Nowak-Adamczyk i Jana Krakowiaka z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, Annę Kubicz z Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie, Andrzeja Pileckiego z Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej im. Felicjana Dzierżanowskiego oraz Karolinę Szeligę z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Łańcucie.