Rodzina Abrahama Segala w Starostwie Łańcuckim

07-09-2022

W dniu 7 września 2022 r. Starostwo Powiatowe w Łańcucie odwiedziła rodzina Abrahama Segala, która dzień wcześniej uczestniczyła w uroczystościach w Markowej w składzie: David Segal, Shai Segal, Nadav Naveh, Pninit Naveh, Tamar Naveh i Ram Zeav. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma przekazał rodzinie Abrahama Segala pamiątkowe zdjęcia ze spotkania z potomkami rodziny Cwynarów. Przed około 80 laty Helena i Jan Cwynarowie wraz z córkami Czesławą i Marią udzielili schronienia w swoim gospodarstwie w Markowej Romkowi Kaliszewskiemu, który w czasach Holokaustu musiał ukrywać się pod takim pseudonimem. W spotkaniu z dziećmi i wnukami Abrahama Segala wziął też udział Roman Graczyk Pełnomocnik Dyrektora ds. Programowych i Rozwoju Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus przekazali gościom pamiątki wśród nich przypinki z herbem Powiatu Łańcuckiego. Goście wpisali się do Pamiątkowej Księgi Wpisów Starostwa Powiatowego w Łańcucie.
Tekst i zdjęcia Robert Kochman