Rajd upamiętniający ORDONA

06-06-2023

Blisko stu uczestników wzięło udział w sobotę 3 czerwca 2023 r. w 41 Powiatowym Rajdzie Rowerowym na trasie Żołynia-Brzóza Królewska-Julin. Na starcie Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Wójt Gminy Żołynia Piotr Dudek przywitali miłośników dwóch kółek, a następnie złożyli zapalone znicze pod Pomnikiem Poległych na Rynku w Żołyni. To już kolejny historyczny rajd w hołdzie żołnierzom konspiracji z Obwodu Łańcut Armii Krajowej, który został zorganizowany w 80. rocznicę śmierci por. Władysława Dudka ps. „ORDON”. W ciekawy sposób o akcji odbicia więźniów z żołyńskiego posterunku w 1943 r. opowiedział Krystian Tryniecki, który wraz Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Ordon” ufundowali pamiątkową tablicę swojemu patronowi przy symbolicznej mogile obok Zespołu Pałacowego w Julinie. W odwecie za tę akcję i inne akcje podejmowane przez lokalną konspirację, Niemcy przeprowadzili w czerwcu 1943 r. pacyfikację Żołyni, podczas której zamordowali 14 osób i pacyfikację Woli Zarczyckiej, gdzie rozstrzelano 76 mężczyzn.