"DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI" w Zespole Szkół nr 3 w Łańcucie

25-03-2010

Dnia 10 marca 2010 roku ponad 160 uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie wzięło udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji Dzień Przedsiębiorczości. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Patronuje mu Polska Konfederacja Pracowników Prywatnych i Kancelaria Prezydenta Polski. Akcja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość odbycia jednodniowych praktyk w wybranych przez siebie firmach i zakładach pracy.
  Dzięki uprzejmości ponad 100 firm i instytucji uczniowie Zespołu Szkół nr 3 również mieli możliwość odbycia takiej praktyki w ramach godzin lekcyjnych. Przez kilka godzin towarzyszyli pracownikom, przypatrywali się ich zajęciom i wykonywali proste zadania dla danego zawodu. W bieżącym roku uczniowie zapoznali się między innymi z pracą na stanowisku: urzędnika, nauczyciela, strażaka, sprzedawcy, fryzjera, księgowego, sekretarki, a także rehabilitanta i fizykoterapeuty.
  Dowiedzieli się jakich kompetencji i umiejętności oczekuje się od kandydatów na dane stanowisko. Zapoznali się również z perspektywami zatrudnienia w rejonie. Młodzi ludzie dzięki „Dniu Przedsiębiorczości” mogli porównać swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, stanowisku pracy z rzeczywistością i z weryfikować je. Praktykanci zapoznali się również ze specyfiką pracy, a także z organizacją i zarządzaniem firmą.
  Z pewnością doświadczenia zdobyte tego dnia pomogą w podjęciu decyzji związanych z dalszym kształceniem i planami zawodowymi, oraz w zaistnieniu na rynku pracy.
Szkolny Koordynator - Magdalena Władyka

Konkurs z Przedsiębiorczości

W dniu 8 marca 2010 r. w Zespole Szkół Nr 3 w Łańcucie odbył się II etap Powiatowego Konkursu z Przedsiębiorczości, którego hasło przewodnie brzmiało: „Rynek Pracy w dobie kryzysu gospodarczego”. Jest to hasło odzwierciedlające obecną sytuację gospodarczą nie tylko krajów Unii Europejskiej, ale i całej gospodarki światowej.
  W zawodach wzięli udział uczniowie sześciu szkół powiatu łańcuckiego tj.: I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Korczaka w Łańcucie, Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Wysokiej, Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie, Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie oraz uczniowie naszej szkoły.
  Konkurs ten jest organizowany już siedem lat. Taka forma edukacji ma na celu zmobilizowanie młodzieży do kształcenia postaw przedsiębiorczego myślenia oraz zachęca do zachowań przedsiębiorczych w praktyce, a uczniowie chętnie deklarują swój udział. Doświadczenia z poprzednich edycji pokazują, że cele konkursu są w pełni realizowane i przyczyniają się do pogłębiania wiedzy teoretycznej, rozwijania umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, twórczego myślenia oraz rywalizacji.
  Podczas II etapu uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru składający się z 30 pytań. Oceniając wnikliwie prace komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu. Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Dobek z kl. II technikum ekonomicznego, drugie miejsce Marzena Dobek z kl. III technikum ekonomicznego, a trzecie Agnieszka Cwynar z kl. III technikum ekonomicznego w Łańcucie. Komisja przyznała również wyróżnienie dla Urszuli Śliż z kl. III liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Nr 1 w Łańcucie. Osiągnięcia uczestników są ich osobistymi sukcesami, jak również sukcesami dyrektorów, opiekunów      i nauczycieli, którzy tak dobrze przygotowali młodzież do udziału w konkursie.
Barbara Cyma