Przedpremierowa projekcja filmu o Ulmach

23-08-2023

  Przedpremierowa projekcja filmu dokumentalnego „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” miała miejsce w niedzielę 20 sierpnia 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Podkarpackiego, a partnerami projektu samorządy: Województwa Podkarpackiego, Powiatu Łańcuckiego i Miasta Łańcuta.
  W wieczornym pokazie filmu uczestniczyli m.in.: Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Rafał Kumek Burmistrz Miasta Łańcuta, Mirosław Mac Wójt Gminy Markowa i liczna grupa samorządowców z terenu powiatu łańcuckiego, zwłaszcza mieszkańców Markowej. W wydarzeniu uczestniczył ks. abp. Adam Szal Metropolita Przemyski i wiele osób duchownych, zaproszonych gości z Polski.
  Po projekcji filmu ks. dr Witold Burda postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Rodziny Ulmów z Markowej wziął udział w dyskusji, obok reżysera Dariusza Walusiaka i dra hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Elżbiety Rączy. Prowadzący rozmowę Adam Głaczyński z „Polskiego Radia RZESZÓW” zachęcił do zadawania pytań obecnych na sali widzów. Z wypowiedzi publiczności wynikało, że ten film dokumentalny został dobrze przyjęty, ale istnieje też społeczne zapotrzebowanie na produkcję filmu fabularnego. Taki obraz zostanie też wyprodukowany, ale po 10 września 2023 r., to jest po dacie beatyfikacji Rodziny Ulmów z Markowej.
  Od piątku 25 sierpnia br. w kinach w całej Polsce będzie można zobaczyć film „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, który to dokument został wyprodukowany przez „Rafael Film”. Warto podkreślić, że pierwsze relacje do filmu dokumentalnego zostały zarejestrowane w 2004 r. Jednym z pierwszych świadków bardzo dobrze pamiętającym tę zbrodnię dokonaną przez niemieckich żandarmów był brat Józefa Ulmy, zamordowanego wraz z rodziną 24 marca 1944 r. Niestety wraz z upływem lat odchodzą kolejni bohaterowie wojennych wypadków, a zarejestrowane przed laty wypowiedzi zyskują walor historycznych dokumentów.
  W holu MDK w Łańcucie przez najbliższe tygodnie można oglądać wystawę pt.: „Samarytanie z Markowej” opracowaną w języku polskim i angielskim na 21 planszach z logiem Komitetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Obchodów Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Wystawa powstała w marcu 2016 r. w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jej autorem jest dr Mateusz Szpytma Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Popularyzowaniem jej w wielu wersjach językowych zawdzięcza Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędowi Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Więcej informacji na www.ulmowie.pl .
Tekst i zdjęcia: Robert Kochman