Pożegnaliśmy Michała Skrobacza

21-08-2018

W poniedziałek 20 sierpnia 2018 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie delegacja z powiatu łańcuckiego w składzie Adam Krzysztoń starosta łańcucki, Edward Dobrzański wójt Gminy Czarna, Anna Stróż-Pawłowska dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz rodzina i bliscy z Łańcuta i Krzemienicy pożegnali Michała Skrobacza, który zmarł 12 sierpnia br. w Krakowie w wieku 88 lat. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył dr Mateusz Szpytma zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który jako historyk zbadał jego biografię i w mowie pogrzebowej przypomniał jego zasługi. Z narażeniem życia podczas niemieckiej okupacji pomagał wraz z swoją rodziną ukrywać się, rówieśnikowi kilkunastoletniemu żydowskiemu chłopcu – Abrahamowi Segalowi. Pożegnaliśmy członka konspiracji antykomunistycznej, więźnia stalinowskiego, działacza na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Na Zamku w Łańcucie 17 marca 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Michałowi Skrobaczowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, za to że wraz z rodzicami udzielili pomocy prześladowanej przez Niemców rodzinie Dörflerów i ukrywali w swoim domu na strychu wnuka Benziona Dörflera - Abrahama Izaaka Segala (podczas niemieckiej okupacji podawał się on za Romana Kaliszewskiego).
oprac. Robert Kochman