Powiatowe inwestycje w pomocy społecznej

18-12-2007

BLIŻEJ LUDZI

Powiat Łańcucki prowadzi dwa Środowiskowe Domy Samopomocy, jeden w Łańcucie, a drugi w Rakszawie. Łącznie z prowadzonych tam zajęć terapeutycznych korzysta 57 uczestników. Jako jeden z nielicznych podkarpackich samorządów w tak szerokim zakresie wspiera osoby niepełnosprawne. W minionym 2007 r. na potrzeby wymienionych dwóch  placówek (pobyt dzienny) i Domu Pomocy Społecznej (opieka całodobowa – prawie sto miejsc), Zarząd Powiatu Łańcuckiego pozyskał z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie dotacje na inwestycje i remonty w łącznej wysokości 455 tys. 232 zł. Realizacja przez powiat łańcucki zleconych samorządom zadań rządowych z zakresu pomocy społecznej, wraz z własnymi środkami finansowymi, przekroczyła kwotę pół miliona złotych.

W ŚDS w Łańcucie w ciągu dwunastu miesięcy na bieżące utrzymanie i konieczne remonty wydatkowano 154 tys. 232 zł. Za tę kwotę wykonano nową elewację budynku położonego przy ul. Piłsudskiego 70/3, pomalowano pomieszczenia wewnątrz, wymieniono podłogi w części sal, ułożono nowe panele oraz wyremontowano pomieszczenia w części kulinarnej. Dodatkowo 45 tys. zł zainwestowano w położenie kostki brukowej wokół budynku i na chodniki doprowadzające.
  Podobnie w ŚDS w Rakszawie ułożono kostkę brukową wokół budynku, przeprowadzono konieczne remonty wewnątrz, pomalowano część pomieszczeń, a także wyposażono ośrodek w nowy sprzęt terapeutyczny i dokonano niezbędnych zakupów środków potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Sfinansowano też wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do przeprowadzenia postępowania przetargowego na wykonanie dachu na budynku ŚDS w Rakszawie. Na te cele wydatkowano 164 tys. zł. Dodatkowo z Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie na wymianę więźby dachowej wraz z nowym pokryciem dachowym pozyskano kwotę 70 tys. zł. Zarząd Powiatu Łańcuckiego dofinansował wykonanie dachu na budynku ŚDS w Rakszawie z środków własnych w wysokości 51 tys. 228 zł.
  W minionym roku Dom Pomocy Społecznej w Łańcucie pozyskał dodatkowe pieniądze do swojego budżetu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie na kwotę 66 tys. 542 zł. Z tych pieniędzy zakupiono i zamontowano windę w budynku DPS w Łańcucie. Zaś za 22 tys. zł przekazane przez Wojewodę Podkarpackiego przeprowadzono remont dachu oraz inne konieczne prace, które miały na celu osiągnięcie standardów przez DPS w Łańcucie.
  Oba Środowiskowe Domy Samopomocy funkcjonują w strukturze organizacyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie, które w minionym roku wydatkowało z powiatowego budżetu kwotę kilku milionów złotych na szereg społecznie potrzebnych zadań, służących naszym mieszkańcom. Należy podkreślić, że przed 1999 r., to jest przed powstaniem Powiatu Łańcuckiego na obszarze naszego powiatu nie działały tego typu jednostki organizacyjne, za wyjątkiem DPS-u. Nasi mieszkańcy mieli w znacznym stopniu utrudniony dostęp do niektórych świadczeń, choćby z powodu odległości do Rzeszowa czy innych miast. W naszym środowisku jest coraz więcej osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, wymagających różnego rodzaju wsparcia. Powiatowe inwestycje w pomocy społecznej poszerzają dostępną na miejscu ofertę dla mieszkańców z zakresu świadczonych usług przez PCPR i DPS, w ten sposób, by być bliżej ludzi i by oni sami mogli być bliżej siebie nawzajem, i bliżej środowiska, w godnych warunkach.
Robert Kochman,
"Gazeta Łańcucka", styczeń 2008 r. Nr 1/151

Fot. Robert Kochman
Pod koniec 2007 r. wykonano nową elewację na budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Łańcucie.