Powiatowe Dni Bez Przemocy, Bezpieczne Wakacje - finał akcji

30-10-2007

W drugim dniu odbył się finał akcji „Bezpieczne Wakacje” prowadzony przez szkoły podstawowe i gimnazjalne przy współpracy z Policją. W finale młodzież przedstawiała krótkie prezentacje realizowanego przez kilka miesięcy programu oraz w krótkich artystycznych formach zapoznawała nas z wiedzą, którą nabyła w tym czasie.
Wszyscy byli pod dużym wrażeniem nie tylko formy przedstawień, wspartej często multimedialnymi pokazami, ale przede wszystkim treścią. Pokazała one ogrom pracy i wiedzy jaką uczniowie posiedli w trakcie licznych spotkań z policjantami, ratownikami medycznymi, strażakami, ratownikami WOPR czy też pedagogami i psychologami. Zakres tej wiedzy rozciągał się od prawidłowych zachowań w ruchu drogowym, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zachowania się nad wodą, udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w pracach polowych do rozpoznania i zagrożeń wynikających z używania alkoholu, narkotyków do niebezpieczeństw Internetu, zachowań asertywnych włącznie.
Zwycięzcę wybierało jury i miało trudny orzech do zgryzienia. Jak sami stwierdzili, wszyscy biorący udział w tym programie byli zwycięzcami, lecz na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wysokiej. To oni właśnie zdobyli pierwszą nagrodę i z trzech możliwości (bezpłatne wycieczki do Skansenu w Markowej, Garncarskiego Szlaku i Muzeum Zamku w Łańcucie) wybrali zwiedzanie Skansenu w Markowej.
Naszym zdaniem na wyróżnienie zasłużyło również Niepubliczne Gimnazjum w Handzlówce, które podobnie jak szkoła w Wysokiej pokazało systematyczną pracę jaka wykonywana jest przez opiekunów i dyrekcję tej szkoły. Niestety chyba trema trochę „zjadła” przedstawiającą ten program młodzież i dlatego ich Wysoccy koledzy i koleżanki zwyciężyli.
W ramach tego programu odbył się również konkurs plastyczny dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród dzieci starszych pierwszą nagrodę zdobyła praca zbiorowa trzech uczennic, Magdaleny Prucnal, Gabrieli Jagody i Andżeliny Laktory z Zespołu Szkół w Medyni Głogowskiej. Drugie miejsce zajęła Patrycja Seroka a trzecie Marzena Nowak – obie ze Szkoły Podstawowej w Żołyni. Zwyciężczynią w kategorii młodszych dzieci została uczennica SP nr 2 w Łańcucie, Anna Plęs. Drugie miejsce przypadło Gabrieli Chołubek ze Szkoły Podstawowej w Żołyni a trzecie Wiktorii Wyczańskiej z SP nr 2 w Łańcucie.
Należy w tym miejscu powiedzieć, że w konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów i uczennic i wszystkie zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i słodyczami.
Na zakończenie imprezy wystąpil V-ce Starosta Łańcucki S. Rzepka, który podziękował wszystkim organizatorom oraz dbającemu o prawidłowy jej przebieg oficerowi KPP w Łańcucie M. Stanio. Docenił on wartość i znaczenie wykonanej przez wszystkich pracy i obiecał, że akcja ta zostanie przeprowadzona także w roku przyszłym.
My jedynie możemy trzymać go za słowo i pogratulować wszystkim uczestnikom tej zdecydowanie godnej do naśladowania imprezy.

Żródło: Lokalnagielda.pl