Powiatowa Debata Oświatowa p.t. ,,Perspektywy kształcenia zawodowego’’

17-02-2006

Najważniejsze punkty programu dotyczyły przedstawienia założeń polityki oświatowej obecnego rządu o których informował Poseł RP, Kazimierz Moskal - członek sejmowej Komisji Edukacji.
Szkolnictwo zawodowe w Powiecie Łańcuckim na tle Województwa Podkarpackiego – prezentował Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Pan Andrzej Bajorski.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie, Pan Marek Kuźniar  przedstawił informację dotyczącą rynku pracy dla absolwentów szkół zawodowych, perspektyw na przyszłość.
Wypracowane w trakcie dyskusji wnioski skierowano na ręce parlamentarzystów.
Dotyczyły one głównie problemów finansowych oświaty związanych ze zbyt małą subwencją przypadającą na ucznia szkoły zawodowej, co w sposób niekorzystny przekłada się na wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne, odpowiednie pracownie, powstają problemy w pozyskaniu odpowiednich specjalistów, a wszystko to przekłada się na  jakość kształcenia.
Zwrócono uwagę ,że reforma szkolnictwa zawodowego wymaga zaangażowania sił i środków na poziomie centralnym. Konieczne są inwestycje w szkolnictwo zawodowe, unowocześnianie jego wyposażenia oraz podniesienie poziomu wykształcenia kadr nauczających. Niezwykle istotne jest inicjowanie współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi .To od niej w dużej mierze zależy dopasowanie podaży absolwentów do popytu jaki kreuje rynek pracy. Ważne jest wspieranie uczniów  zasadniczych szkół zawodowych kształcących się  w wąskich specjalnościach, poszukiwanych na rynku pracy.
Podjęta Debata stanowiła próbę zwrócenia uwagi Parlamentarzystów na  wiele problemów dotyczących edukacji na szczeblu samorządu powiatowego. Mamy nadzieję, ze przyczyni się to do poprawy funkcjonowania oświaty.
przyg. Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Łańcucie

Debata oświatowa.