Powiat Łańcucki świętował 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

12-11-2019

Tegoroczne obchody  Święta Niepodległości w Łańcucie rozpoczęły się przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza, gdzie licznie zgromadzili się harcerze, uczniowie, przedstawiciele władzy najwyższej oraz samorządu Powiatu Łańcuckiego, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz służb mundurowych. Zgromadzeni wysłuchali wykładu nauczycielki I LO Małgorzaty Szmuc, przypominajacego wkład uczniów i nauczycieli szkoły w wyzwolenie spod trwającego w przypadku Łańcuta 146 lat zaboru austriackiego. Składając  wiązanki i znicze pod tablicami upamiętniającymi rozstrzelanych w czasie II wojny światowej uczniów liceum oraz poświęconej harcerzom, oddano hołd walczącym o odzyskanie niepodległości. 

Następnie uczestnicy obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości przemaszerowali z udziałem Orkiestry Dętej OSP w Husowie pod dyrekcją Zdzisława Magonia pod popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki. To jego wizja, zapał i czyn doprowadziły najpierw do stworzenia Legionów – zalążka polskiej armii, która stanęła do walki o wolność już w 1914 roku, znacząc ofiarami z życia drogę ku swobodzie Ojczyzny. Wykorzystując klęskę zaborców, w 1918 roku ogłosił niepodległość i jako Naczelny Wódz potrafił obronić granice wskrzeszonego Państwa Polskiego.

W dzieło budowy wolnej Polski włączyło się wiele światłych umysłów, nie tylko w stolicy ale w całym kraju. Nie działali oni w próżni, mogli korzystać z dokonań swych poprzedników pracujących dla dobra społeczności lokalnych jeszcze w czasach zaborów. I my, mieszkańcy Ziemi Łańcuckiej, mamy także swój wkład w budowanie Polski niepodległej. To tutaj działał wielki społecznik i patriota, Bolesław Żardecki  wychowany w atmosferze tradycji walk o niepodległość narodu, działali bracia Cetnarscy. Polska nie byłaby wolnym krajem, gdyby nie ludzie gotowi poświęcić za nią swoje zdrowie a nawet życie. W podłańcuckiej Kosinie przyszedł na świat pułkownik Leopold Lis – Kula, najmłodszy z dowódców, bohaterski legionista okresu I wojny światowej i obrońca odradzającej się w 1918 r. Polski. Poświęcił swe młode życie w obronie Polski niepodległej w 1919 r. po zwycięskiej bitwie w walkach o Torczyn. Ziemia Łańcucka wydała również i innych obrońców ojczyzny, wymieńmy choćby pułkownika Ignacego Szpunara urodzonego w Albigowej, obrońcy Kępy Oksywskiej w 1939 r. 

W trakcie przemarszu przez Łańcut, do uczestników dołączali mieszkańcy kierujący się do łańcuckiej Fary na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy Narodowego Święta Niepodległości na placu przed kościołem farnym odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej, włączając się w akcję "Niepodległa do Hymnu". 

Składając kwiaty i znicze pod tablicą Smoleńską oraz tablicą 10 Pułku Strzelców Konnych uczczono  tych, którzy o niepodległość walczyli na różny sposób - walczyli z bronią w ręku, podejmowali działania dyplomatyczne a także pielęgnowali polską kulturę, złożono  zobowiązanie, że to dziedzictwo, któremu na imię Polska, przekażemy naszym dzieciom i wnukom.

Jak co roku obchody uświetniło spotkanie w II Liceum Ogólnokształcącym, podczas którego licznie zebrani świętujący śpiewali pieśni patriotyczne.

W łańcuckich obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, duchowni, samorząd Powiatu Łańcuckiego z przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Ubermanem, starostą łańcuckim Adamem Krzysztoniem, wicestarostą Barbarą Pilawa-Kraus, burmistrz miasta Łańcuta Rafał Kumek z pracownikami i radnymi, Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. Marek Mendoń, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, kierownicy i pracownicy powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji społecznych i kombatanckich, harcerze oraz uczniowie.

Szczególnie dziękujemy Pocztom Sztandarowym, Związkowi Harcerstwa Polskiego oraz Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej, a także Policji za zapewnie bezpieczeństwa oraz uświetnienie uroczystości obecościa konnego patrolu.