POWIAT ŁAŃCUCKI PRZYJAZNY SZKOLE UCZĄCEJ SIĘ

12-10-2010

,,Młodzi obywatele tworzą kapitał społeczny’’

Powiat Łańcucki otrzymał tytuł SAMORZĄDU PRZYJAZNEGO SZKOLE UCZĄCEJ SIĘ. Takich samorządów jest już ponad 107 w Polsce! Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń odebrał wyróżnienie 5 października 2010 r. podczas gali w Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Program Szkoła ucząca się od 2000 roku prowadzony jest przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko - Amerykańską Fundację Wolności.
  Fundacja raz do roku przyznaje ten tytuł samorządom wspierającym szkoły, które podnoszą jakość swojej pracy i efektywność nauczania, między innymi poprzez stosowanie oceniania kształtującego, które pozwala lepiej, ciekawiej uczyć. Jak wykazały badania edukacyjne stosowanie takiej metody jest jedną z najbardziej efektywnych strategii, prowadzących do osiągania wysokich wyników nauczania.
 Uzyskanie tytułu wskazuje, że zarówno samorząd jak i szkoły przez niego prowadzone wspólnie działają na rzecz podnoszenia jakości edukacji w szkole. W ubiegłym roku w programie SUS tytuł Szkoły uczącej się został przyznany Zespołowi Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie.
  W programie uroczystości była konferencja poświęcona lokalnej oświacie i roli samorządu w jej kształtowaniu. W konferencji zatytułowanej ,,Młodzi obywatele tworzą kapitał społeczny’’ uczestniczyli m.in.: Krystyna Szumilas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dr Jacek Strzemienny, Dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej, Andrzej Szaniawski, działacz i ekspert samorządowy, współzałożyciel Rady Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dotyczący lokalnego kapitału społecznego wygłoszony przez prof. Annę Giza-Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych