Powiat Łańcucki powiatem otwartym na fundusze strukturalne.

05-10-2006
Uroczyste wręczenie certyfikatów miało miejsce 3 października 2006 r. w Łańcucie podczas seminarium regionalnego pn. Powiaty i Gminy Otwarte na Fundusze Strukturalne, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich przy udziale Starostwa Powiatowego w Łańcucie. W czasie seminarium zaprezentowano dobre praktyki dotyczące działalności samorządów w zakresie pozyskiwania funduszy strukturalnych. Powiat Łańcucki zaprezentował projekt pn.: „Elektronizacja obiegu dokumentów w ramach usługi e-urząd w Starostwie Powiatowym w Łańcucie. Etap I”.
Seminarium zrealizowane zostało w ramach projektu pod tą sama nazwą, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna  W ramach realizacji projektu „Powiaty i gminy otwarte na fundusze strukturalne” Związek Powiatów Polskich ogłosił Konkurs na gminę / powiat / związek lub stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego otwarte na fundusze strukturalne.
Celem Konkursu było promowanie samorządów terytorialnych oraz związków i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, które skutecznie aplikują o fundusze strukturalne Unii Europejskiej, mają dobrze przygotowaną kadrę zarządzającą projektami, infrastrukturę niezbędną do profesjonalnego pozyskiwania informacji, przygotowywania wniosków, realizacji i rozliczania projektów, oraz współpracują z różnymi podmiotami w celu pozyskiwania funduszy strukturalnych.
W konkursie wzięło udział blisko 300 jednostek samorządu terytorialnego, a osiągnęły wymagane standardy i otrzymają certyfikat 162 gminy, 108 powiatów, jedno stowarzyszenie i jeden związek JST.
W województwie podkarpackim certyfikaty otrzymały:
Gminy: Dębica – gm. wiejska, Pawłosiów, Przemyśl, Rzeszów, Sanok – gm. wiejska, Stalowa Wola i Zarszyn.
Powiaty: Brzozowski, Krośnieński, Leski, Łańcucki, Stalowowolski.

W ramach konkursu na eksperta do spraw funduszy strukturalnych certyfikaty indywidualne przyznane zostały 500 pracownikom samorządowym zaangażowanym w swoich gminach i powiatach w pozyskiwanie funduszy strukturalnych. W województwie podkarpackim było to 11 pracowników gmin i 13 pracowników powiatów.
Wśród standardów, które winny spełniać jednostki samorządu terytorialnego, aby otrzymać certyfikat potwierdzający ich otwartość na pozyskiwanie i wykorzystanie funduszy strukturalnych są m.in.:
• Realizacja projektów finansowanych z funduszy przedakcesyjnych, funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności,
• Zatrudnianie wykwalifikowanych kadr pracowników, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych oraz zarządzania projektami,
• Posiadanie aktualnej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego, programu rozwoju lokalnego, programu rewitalizacji itp.
• Popularyzowanie informacji na temat funduszy strukturalnych zarówno na stronie internetowej jak i w innych formach dostępnych dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, rolników itd.,
• Współpraca i partnerstwo w realizacji projektów z inną jednostką samorządu terytorialnego, organizacją pozarządową, partnerem zagranicznym,
• Uruchomienie w urzędzie samorządowym odrębnej komórki zajmującej się pozyskiwaniem funduszy strukturalnych,
• Wdrożenie procedur pozyskiwania funduszy strukturalnych,
• Uruchomienie systemu szkoleń dla pracowników urzędu samorządowego dotyczących pozyskiwania funduszy strukturalnych i zarządzania projektami,
• Uczestnictwo osób zajmujących kierownicze stanowiska w urzędzie samorządowym w szkoleniach dotyczących funduszy strukturalnych,
• Wyposażenie stanowisk pracy osób zajmujących się pozyskiwaniem funduszy strukturalnych w środki techniczne i informatyczne wspierające zarządzanie projektami.