Powiat Łańcucki pamięta o bohaterach. 106.rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli
7 marca obchodzimy 106. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, urodzonego w Kosinie w powiecie łańcuckim, gmina Łańcut, oficera, poległego pod Torczynem w wieku zaledwie 23 lat. Mimo młodego wieku, Leopold lis-Kula zapisał się na kartach historii jako sprawny, wybitnie utalentowany żołnierz i dowódca. Dzisiaj, na grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli na rzeszowskim cmentarzu "Pobitno", Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wójt Gminy Łańcut Tadeusz Pasieczny oraz Sekretarz Powiatu Łańcuckiego Robert Kochman, złożyli kwiaty oraz zapalili znicz upamiętniając bohatera związanego z ziemią łańcucką.
Tegoroczne obchody 106. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie będą miały miejsce w dniach 5 i 6 marca:
5 marca 2025 r. (środa)
godz. 17.00 - Modlitwa, złożenie kwiatów i zniczy przy grobie płk Leopolda Lisa-Kuli na cmentarzu „Pobitno”
6 marca 2025 r. (czwartek)
godz. 12.00 - Uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. Bp Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie. Podczas Mszy Św. swoje ślubowanie złożą Orlęta Związku Strzeleckiego.
godz. 13.15 - Uroczysta zbiórka przed pomnikiem pł. Leopolda lisa-Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie z przyrzeczeniem młodzieży strzeleckiej, apelem pamięci, salwą honorową i defiladą.
***
płk. Leopold Lis-Kula ur. 11.11.1896 r. w Kosinie (pow. łańcuckim). Syn Tomasz i Elżbiety z d. Czajkowskiej. W 1912 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego. Rok później ukończył kurs oficerski Po powołaniu do życia Legionów Polskich, pełni coraz to wyższe funkcje dowódcze. W czasie walk legionowych wsławił się w bitwach pod Krzywopłotami w 1914 r., Łowczówkiem 1914 r., Kamieniuchą, Kostiuchnówką, nad Nidą. W Wadowicach zdał maturę. Za waleczność był często wyróżniany, odznaczony medalem „Za Wierną Służbę”, a za udział w zdobyciu Kukli pruskim Krzyżem Żelaznym. W latach 1916-1917 oddelegowany do Warszawy przez J. Piłsudskiego do tajnej POW, gdzie był wykładowcą. Po tak zwanym "kryzysie przysięgowym" został wysłany na front włoski w ramach CK Armii. Ciężko ranny pod Cordelazzo, wraca na początku 1918 roku do Polski. Po powrocie aktywnie działał w POW. W listopadzie 1918 r. ogłosił mobilizację POW na Ukrainie, jej celem było wspomożenie walką Polaków o Kresy Południowo-wschodnie oraz odsiecz Lwowa. W grudniu 1918 r. awansowany do stopnia majora. Brał udział w ciężkich bojach pod Poryckiem i pod Torczynem 1919 r. W tej ostatniej bitwie 7 marca, mając niespełna 23 lata poległ. W komunikacie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wydanym 8 marca napisano: „Młoda armia polska straciła jednego z najlepszych swych oficerów”. Pogrzeb Lisa-Kuli był wielką manifestacją. Na wstędze wieńca od Naczelnika Państwa było napisane „Memu dzielnemu chłopcu-Józef Piłsudski”. Pochowany został na Cmentarzu na Pobitnem w Rzeszowie. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika wraz z weryfikacją do stopnia pułkownika.
Za:„Słownik biograficzny oficerów Legionów Polskich” WOW „Gryf” W-wa 1992 r.