Powiat Łańcucki organizatorem międzynarodowej konferencji poświęconej pomocy humanitarnej

08-04-2022

Z inicjatywy starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia, 5 kwietnia 2022 r., Powiat Łańcucki był gospodarzem międzynarodowej konferencji poświęconej kryzysowi humanitarnemu wynikłemu wskutek bestialskiego, zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.

W związku z działaniami wojennymi na terenie państwa ukraińskiego, od 24 lutego 2022 r., ponad 2 miliony uchodźców przekroczyło granicę z Polską. Województwo podkarpackie, obok województwa lubelskiego, stało się województwem recepcyjnym. To tutaj na przejściach granicznych oraz dworcu kolejowym w Przemyślu uchodźcy otaczani są pierwszym po przekroczeniu granicy wsparciem zarówno materialnym jak i informacyjnym.

Po ponad miesiącu działań wojennych widzimy, jak wielkie są potrzeby nie tylko uchodźców, ale i pozostałych na terenie Ukrainy mieszkańców.

Powiat Łańcucki, od początku wybuchu wojny na Ukrainie, włączył się w organizację pomocy humanitarnej. Wraz z Fundacją Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej, na terenie powiatu utworzone zostały dwa centra pomocy humanitarnej, które stały się miejscami zbiórki, przeładunku i wysyłki pomocy. Teraz bardzo istotnym jest opracowanie systemowego, długoterminowego planu współpracy w zakresie pomocy trafiającej w konkretne potrzeby.

Właśnie ta tematyka zdominowała konferencję, która miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Łańcucie. Przedstawiciele samorządów z Polski, Niemiec i Ukrainy, przedstawiciele administracji rządowej oraz organizacji pomocowych podzielili się swymi doświadczeniami w prowadzeniu wsparcia humanitarnego oraz wskazali kierunki na dalsze tygodnie.

Powiat Łańcucki wraz z Fundacją Semper Fidelis wysłały na Ukrainę blisko 70 transportów z pomocą. Przygotowaliśmy, przy wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Gminnych Ośrodków Kultury, Kół Gospodyń Wiejskich, Caritas, przedsiębiorców oraz osób prywatnych dwukrotnie po kilkanaście tysięcy kanapek dla przekraczających granicę w pierwszych tygodniach wojny. W pomoc Ukrainie zaangażował się również samorząd partnerskiego dla Powiatu Łańcuckiego niemieckiego Powiatu Saarpfalz, który wysłał na tereny ogarnięte wojną m.in. cztery specjalistyczne boxy do transportu krwi i preparatów krwiopochodnych.

Ukraińscy uczestnicy konferencji podkreślali ogromne znaczenie pomocy, którą otrzymują ze strony Polaków, zarówno poprzez instytucje jak i osoby prywatne. Wskazywali również konkretne potrzeby oraz działania, które są niezbędne dla Ukrainy w tych dramatycznych dniach.

W trakcie konferencji miało również miejsce podpisanie deklaracji partnerstwa pomiędzy Rejonem Lwowskim reprezentowanym przez Andrija Sulyma Przewodniczącego Rady Rejonowej Rejonu Lwowskiego a Powiatem Saarpfalz reprezentowanym przez dr Theophila Gallo starostę Powiatu Saarpfalz.

W konferencji uczestniczyli: Dr Theophil Gallo  Starosta Powiatu Saarpfalz, Hans Jürgen Domberg  Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Saarpfalz, Dr Violetta Frys  Pełnomocnik Powiatu Saarpfalz ds. Europy, Andreas Motsch  Kierownik Wydziału „Centralne sterowanie, Bezpieczeństwo i Porządek” Powiatu Saarpfalz, Hans Böllinger Zielona Szkoła Spohns Haus, Andrij Sulym  Przewodniczący Rady Rejonowej Rejonu Lwowskiego, Roman Kokotajło Doradca Przewodniczącej Rady Obwodowej Obwodu Lwowskiego, Igor Pilko Ukraińskie Stowarzyszenie Rad Okręgowych i Regionalnych, Oleg Sulym, Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Radosław Wiatr II Wicewojewoda Podkarpacki, Małgorzata Majka-Onyszkiewicz Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Małgorzata Dankowska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Jęczmienionka Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, Magdalena Szpytma Oddział współpracy międzynarodowej Kancelaria Zarządu Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Ks. Artur Janiec Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Marek Uberman Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Mariusz Trojak  Wicestarosta Jarosławski, Barbara Broź Wicestarosta Lubaczowski, Janusz Mroczka Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie,  Jan Pączek Starosta Przemyski, Małgorzata Dachowicz  Rzecznik Prasowy Starosty Przemyskiego oraz gospodarze: Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego. Tłumaczyła Barbara Magdoń.

Tekst: ADŚ, fot. archiwum Starostwa Powiatowego w Łańcucie