Powiat łańcucki gościł parlamentarzystów

14-07-2021

14 lipca 2021 w Starostwie Powiatowym w Łańcucie odbyło się spotkanie z posłami z podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej. Wizyta była częścią wizytacji podkomisji na Podkarpaciu w dn. 13-15 lipca.

Na spotkanie przybyli posłowie: Kazimierz Gołojuch, jako przewodniczący podkomisji, Anna Kwiecień oraz Tadeusz Zwiefka. Członkom podkomisji towarzyszyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Obecni byli również wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, przedstawiciele samorządów miejskiego i gminnych powiatu łańcuckiego oraz  pracownicy samorządowi.

Zebrani zapoznali się z projektami realizowanym przez Powiat Łańcucki. Ilość realizowanych projektów już w przeszłości zaowocowała uznaniem naszego powiatu „Powiatem Otwartym na Fundusze”. Wysoki poziom merytoryczny wniosków składanych przez Powiat Łańcucki i jego jednostki organizacyjne oraz wsparcie posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha, przekładają się na wielość realizowanych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiła przyszłą i obecną perspektywę finansową a uczestniczący w spotkaniu samorządowcy powiatu łańcuckiego mieli okazję przedstawić oczekiwania i uwagi oraz podzielić się doświadczeniami. Pani minister udzielała wyczerpujących odpowiedzi oraz szczegółowych informacji na temat nadchodzacej perspektywy finansowej.

Członkowie podkomisji wizytujący projekty zrealizowane na Podkarpaciu z udziałem Funduszy Europejskich obejrzeli Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce, byli na budowie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, zwiedzili firmę Vianat działającą w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „AEROPOLIS”, gdzie zapoznali się z projektem realizowanym przez firmę „Żywność dla przyszłości – innowacje w zgodzie z naturą”, projekty zrealizowane w Muzeum - Zamku w Łańcucie, Bazylice i klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Zapoznali się również z projektem „Kompleksowa rewitalizacja na terenie ROF” realizowanym przez gminę Czarna.

Zrealizowane przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie projekty sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w latach 2005-2021 znajdują się w załączniku pod galerią zdjęć.