Politechnika w Albigowej cenniejsza niż bank szwajcarski.

10-01-2007

Od czasu, kiedy w 2001 roku na budynku szkoły ogrodniczej w Albigowej zawisła tablica „Politechnika Rzeszowska”, bardzo wiele się tutaj zmieniło. Przede wszystkim powstał nowy obiekt, w którym pomieszczono nowocześnie wyposażone laboratoria, otwarte w 2005 roku, a także - co niemniej ważne - uratowany został zabytkowy budynek starej szkoły z początku XX wieku, który po kapitalnym remoncie ma służyć celom naukowo-badawczym. Uporządkowane zostało też otoczenie.

Nauka dla przyszłości
Centrum Biotechnologiczne w Albigowej powstało ze względu na potrzeby nowo uruchomionego w 2006 roku kierunku biotechnologia. Politechnika Rzeszowska rozpoczęła kształcenie studentów, którzy będą specjalistami w analizie produktów biotechnologicznych, gdyż w Polsce brakuje takich fachowców - wyjaśniała prof. Elżbieta Wałajtis-Rode, kierownik albigowskiej placówki. Chętnych do studiowania na tym kierunku nie brakuje. Przeciwnie. Dzisiaj biotechnologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów nie tylko ze względu na panującą modę, ale ze względów czysto praktycznych – jej absolwenci raczej nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Można zaryzykować stwierdzenie, że współcześnie nie ma już takiej dziedziny życia, która nie korzystałaby ze zdobyczy biotechnologii. Znajduje ona zastosowanie między innymi w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, a nawet w produkcji biopreparatów dla rolnictwa, przez to, że zajmuje się wykorzystywaniem materiałów i procesów biologicznych do produkcji potrzebnych człowiekowi substancji - szczepionek, witamin, hormonów, enzymów oraz do przerobu odpadków na surowce pełnowartościowe. Wykorzystuje wiedzę z zakresu biochemii, biologii molekularnej, mikrobiologii, genetyki i nauk technicznych.
Kosztowne inwestycje w Albigowej
W nowym budynku umieszczone zostały cztery laboratoria: hodowli komórek i immunologii, oczyszczania białek, bioinformatyczne oraz analizy produktów biotechnologicznych. Ośrodek wyposażono także w pokój chłodnię, sterylizatornię, urządzenia do uzdatniania i oczyszczania wody oraz przechowalnię odpadów.

W starym budynku zlokalizowano salę wykładową, pokoje asystentów, doktorantów, pomieszczenia pomocnicze, sanitarne, magazynowe na odczynniki chemiczne oraz na poddaszu pokoje biurowo-mieszkalne. Duże, jasne i przestronne pomieszczeni, wykończone według najwyższych obowiązujących standardów, spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Laboratoria spełniają europejskie normy, w tym podwyższonej sterylności pracownie, co pozwoli podjąć starania o certyfikaty jakości. Ważne jest również, że w nowocześnie wyposażonych obiektach nie ma barier komunikacyjnych, a duży podjazd przed wejściem oraz winda pozwalają na sprawne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym.
Koszty całej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej w Albigowej, zrealizowanej w latach 2004-2006, wyniosły ponad 6,5 mln zł. Na tę kwotę złożyły się: dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 3,2 mln zł, środki ze ZPORR 1,8 mln zł, a ponad 1,7 mln zł wyniósł wkład własny uczelni. Było to możliwe, jak powiedział na otwarciu obiektu Rektor Politechniki Andrzej Sobkowiak, przede wszystkim dzięki bardzo dobrej współpracy uczelni z samorządem Powiatu Łańcuckiego, który nieodpłatnie przekazał nieruchomości o wartości blisko 800 tys. zł. Dlatego na otwarciu Wydziału Biotechnologii w Albigowej jako pierwszy wstęgę przecinał Adam Krzysztoń starosta łańcucki, obok prof. Tadeusza Markowskiego poprzedniego Rektora Politechniki i prof. Elżbiety Wałajtis-Rode.
Taką uczelnię warto mieć u siebie
Politechnika Rzeszowska jest najstarszą i największą w regionie uczelnią techniczną. I jako jedyna w Polsce prowadzi szkolenie pilotów lotnictwa cywilnego. Obok ośrodka szkolenia szybowcowego w Bezmiechowej dysponuje teraz laboratoriami biotechnologicznymi w Albigowej pod Łańcutem wyposażonymi w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą do prowadzenia badań nad wysoko zaawansowanymi technologiami. Rektor Sobkowiak podkreślił, że na Podkarpaciu, kojarzonym z Doliną Lotniczą, należy teraz budować podobną platformę, łączącą przemysł chemiczny, bo w tym regionie ma on jedną z najsilniejszych pozycji w kraju. Politechnika Rzeszowska włącza się w prace na rzecz regionu, nie tak dawno koordynowała prace nad Regionalną Strategią Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2005-2013.
Lokalizacja laboratoriów Politechniki w Albigowej wymagała wielu zabiegów, ale nie jest przypadkowa. Obecnie zmienia się sposób sytuowania nowych obiektów uczelni wyższych. Wszystkie tego typu laboratoria sytuuje się w oddali od centrów, poza granicami miast, gdyż przejeżdżające ciężkie samochody i ogromne natężenie ruchu drogowego powodują drgania, które przenoszą się na wagi i inne urządzenia, uniemożliwiając prowadzenie jakichkolwiek precyzyjnych badań.

Cenniejsza niż bank szwajcarski
Uczelnia wyższa jest zawsze bardzo ważnym stymulatorem rozwoju. Lokalizacja nowoczesnego ośrodka naukowo-badawczego właśnie na terenie powiatu łańcuckiego jest ważnym krokiem w przyszłość. Albigowa niewątpliwie jest ośrodkiem, który dobrze się zapowiada. Obecna koniunktura i ogromne zapotrzebowanie na taką działalność i takie usługi pozwala mieć nadzieję, że już wkrótce o Albigowej będzie głośno w świecie nauki.
Na zakończenie warto przytoczyć słowa rektora Sobkowiaka, który powiedział: „Słyszałem kiedyś wypowiedź wiceprzewodniczącego kantonu szwajcarskiego, w którym znajduje się Zurych, który publicznie powiedział, że już samo to, że w Zurychu istnieje politechnika, jest dla niego bardziej wartościowe, niż wszystkie aktywa w bankach w Szwajcarii”.

Robert Kochman
„Gazeta Łańcucka” styczeń 2007 r. N1 1/140