Poligloci w II LO

28-02-2018

  80 uczniów z 19 szkół rywalizowało 23 lutego 2018 r. w II LO w Łańcucie w szesnastej edycji Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Praktycznej Znajomości Języków Obcych „BĄDŹ POLIGLOTĄ”. Prezentowali umiejętności językowe w zakresie znajomości wybranego języka - angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego - połączone z recytatorskimi, muzycznymi albo aktorskimi. Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Łańcuckiego.

  - Zaprezentowane występy wymagały wiele pracy. To już nie jest samo śpiewanie czy recytowanie w języku obcym, ale dbałość o każdy szczegół występu, odpowiedni gest, rekwizyt. Tegoroczny konkurs pokazuje ogrom przygotowań. Nierzadko, oprócz zaangażowania nauczyciela języka obcego, widoczna była także praca nauczyciela muzyki. Dlatego konkurs był widowiskiem, które przyjemnie było oglądać. Soliści, duety, kilkuosobowe zespoły, gotowe podkłady muzyczne, ale i muzyka na żywo. Do popularnej gitary czy keyboardu dołączyło koncertowe ukulele i wiolonczela – opowiada nauczycielka języka angielskiego w II LO Katarzyna Skórka.  

  Konkurs kierowany był do uczniów gimnazjów, ale ze względu na trwające przekształcenia związane z reformą edukacji oprócz gimnazjalistów brali w nim udział również uczniowie klas siódmych szkół podstawowych. Z konkursowych prezentacji wynika, że język rosyjski przeżywa swój renesans, wyraźnie rośnie zainteresowanie nim. Czy można już mówić o językowej modzie zobaczymy w kilku najbliższych latach.

  Jury nagrodziło prezentacje wokalno-instrumentalne, recytatorskie i teatralne. Głównym sponsorem nagród była Szkoła Języków Obcych PROMAR w Łańcucie, która ufundowała między innymi kursy językowe dla laureatów. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się pod adresem http://www.2lolancut.pl/index.php/szkola/wydarzenia/konkurs-jezykowy-badz-poliglota/2091-xvi-edycja-konkursu-badz-poliglota

oprac. i fot. Bernadetta Kochman