Pokaz Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Łańcut-Stryj-Jaszapati

02-06-2008

18 maja 2008r. w Łańcucie odbył się wielki finał projektu pn.: „Turystyka jako niewykorzystywana szansa rozwoju”, realizowanego przez Powiat Łańcucki w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina Interreg III A/Tacis CBC 2004-2006.

Realizacja projektu służy przede wszystkim pogłębieniu wiedzy na temat obecnego stanu turystyki, możliwości jej rozwoju i promocji, jak również promocji walorów turystycznych. W tym celu w dniach 15, 16, 17 kwietnia br. zorganizowano seminarium, na którym eksperci z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przekazali swoją wiedzę na następująco pogrupowane tematy:
- Turystyka jako czynnik rozwoju regionów,
- Współpraca jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw turystycznych na rzecz rozwoju turystyki,
- Przedsiębiorstwo turystyczne aktywnym uczestnikiem rynku,
- Promocja produktów turystycznych i ich znaczenie dla rozwoju regionu,
- Jak stworzyć skuteczne materiały promocyjne.
W seminarium wzięła udział grupa 30 osób z Powiatu Stryjskiego na Ukrainie, w tym m.in. przedstawiciele samorządu, kultury oraz ludzie biznesu. Wśród przybyłych gości byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, branży turystycznej, ośrodków kultury. W trakcie seminarium oraz wyjazdów studyjnych do zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej i skansenu w Markowej uczestnicy wymienili doświadczenia oraz poszerzyli swą wiedzę na temat możliwości rozwoju turystyki.

Natomiast 18 maja Powiat Łańcucki gościł uczestników Pokazu Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Łańcut – Stryj - Jaszapati.  Na boiskach sportowych Zespołu Szkół Technicznych miała miejsce impreza plenerowa ukazująca walory kulturalne regionów partnerskich Powiatu Łańcuckiego z Ukrainy i Węgier oraz bogactwo smaków zamkniętych w tradycyjnych potrawach regionalnych prezentowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich Powiatu Łańcuckiego pn. Smaki i Aromaty z Galicyjskiej Chaty oraz Festiwal Łańcuckich Miodów.
Wśród ponad 100 artystów przybyłych z Powiatu Stryjskiego na Ukrainie oraz miasta Jaszapati na Węgrzech były nie tylko zespoły folklorystyczne, lecz również doskonali soliści, chóry oraz zespoły tańca nowoczesnego i klasycznego. Powiat Łańcucki reprezentowały: Zespół Ludowy „Sonina” z Soniny, Zespół Ludowy „Lasowiaczki” z Wydrza, Zespół Śpiewaczy „Brzeziny” z Rakszawy, Zespół Tańca Nowoczesnego „Tokio” z Rakszawy, Zespół taneczny Albigowianie oraz Kapela Młodzieżowa z Albigowej, Zespół Śpiewaczy „Budzianie z Bud Łańcuckich oraz Zespół Taneczny z Markowej.
Dużym zainteresowaniem ze strony licznie przybyłych gości cieszyły się stoiska rękodzieła, m.in. z Węgier, gdzie można było podziwiać piękne wyroby ze skóry i masy solnej.

Pogłębieniu wiedzy i współpracy oraz wymianie doświadczeń służyła także zorganizowana równolegle z trwającym Pokazem konferencja podsumowująca, której uczestnicy zgodnie podkreślili wagę tego typu przedsięwzięć jak Pokaz Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Łańcut – Stryj – Jaszapati w budowaniu zainteresowania turystów Powiatem Łańcuckim. Przygotowywany w ramach projektu folder informacyjny oraz strona internetowa,  zawierające szczegółowe informacje o atrakcjach turystycznych, miejscach noclegowych oraz możliwościach aktywnego wypoczynku, pomogą turyście zaplanować kilkudniowy pobyt na Ziemi Łańcuckiej.

Liczymy, iż wspólna realizacja projektu, a przede wszystkim zdobyta wiedza podczas seminarium oraz bogactwo tradycji kulturalnych i kulinarnych regionów: Łańcuta, Stryja i Jaszapati, zaprezentowane w czasie Pokazu, pozwolą na zapoczątkowanie pozytywnych zmian, zmierzających nie tylko do rozwoju tak bardzo potrzebnej naszemu regionowi turystyki. Mamy też nadzieję, że powyższe działania pozytywnie wpłyną na promocję Powiatu Łańcuckiego nie tylko na Ukrainie i Węgrzech, ale również i na świecie jako regionu gościnnego i otwartego dla ludzi.
przyg.
Anna Duda- Świerk