Pogrzeb Michała Szydłowskiego w Kosinie

04-09-2019

  W czwartek 5 września 2019 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Kosinie zostanie odprawiona Msza Święta podczas uroczystości pogrzebowych ś.p. Michała Szydłowskiego. Podczas II wojny światowej w 1944 r., pochodzący ze Śląska żołnierz niemiecki Michał Szydłowski stacjonował ze swoją jednostką w Kosinie. Miejscowi zapamiętali jego bohaterski czyn, gdy stanął w obronie ok. 13 Polaków, którzy mieli zostać rozstrzelani przez żołnierzy Wehrmachtu. Prawdopodobnie przez związany z tym spór ze swoim dowódcą, niemiecki żołnierz został zastrzelony i pochowany na miejscu egzekucji przy powiatowej drodze.

  Prace ekshumacyjne w Kosinie były prowadzone 26 sierpnia 2019 r. przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Ekshumację przeprowadziła firma archeologiczna Czarnik&Czarnik Małgorzata Czarnik. W ich wyniku odnaleziono szczątki ś.p. Michała Szydłowskiego, który zostanie godnie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kosinie. Wydarzenie to wpisuje się cykl wydarzeń związanych z upamiętnianiem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

  Jak podają lokalne media, zdaniem historyków IPN Michał Szydłowski to postać symboliczna dla podkarpacia, podobnie jak Otto Schimek (1925-1944), austriacki żołnierz Wehrmachtu, który został rozstrzelany w Lipinach za odmowę wykonania wyroku śmierci na polskich cywilach podczas II wojny światowej. Został on pochowany na cmentarzu w Machowej koło Tarnowa ("Gazeta Codzienna Nowiny" z 28 sierpnia 2019 r. oraz "Supernowości" z 29 sierpnia 2019 r.).

oprac. Robert Kochman na podstawie www.rzeszow.ipn.gov.pl