Podsumowanie pomocy dla Ukrainy

31-05-2022

  Z dniem 31 maja 2022 r. zostanie zakończona działalność punktu zbiórki darów dla ofiar wojny na Ukrainie zlokalizowanego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51. Nadal pozostanie czynny drugi z magazynów w Łańcucie przy ul. Kolejowej, do którego można przekazywać artykuły spakowane na palety w celu przetransportowania na Ukrainę. Prosimy w tej sprawie kontaktować się pod numerem telefonu +48 609 095 827. Tak jak dotychczas pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie powiatu łańcuckiego prowadzi Caritas Archidiecezji Przemyskiej we współpracy z parafią farną w Łańcucie.
  Na sesji Rady Powiatu Łańcuckiego w dniu 30 maja 2022 r. w imieniu Fundacji SEMPER FIDELIS na rzecz Archidiecezji Lwowskiej sprawozdanie z działalności złożyli prezes Henryk Rydzik oraz honorowy przewodniczący Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP. Poinformowali oni, że od 25 lutego br. we współpracy z Caritas Archidiecezji Przemyskiej zostało wysłane 80 transportów z pomocą humanitarną. Były to głównie TIR-y, busy, a w początkowej fazie też autobusy transportujące ludzi do Polski i wracające z pomocą na Ukrainę. Na paletach znalazły się m.in. żywność, leki, środki higieniczne, chemia gospodarcza, odzież, pościel, koce, łóżka, artykuły pierwszej potrzeby. Artykuły dostarczane były przez ludzi dobrej woli, ze zbiórek w szkołach, zakładach pracy oraz przywożone z innych części kraju i zagranicy. Do Łańcuta dotarły transporty m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii. Przekazywane dary dla Ukrainy były sortowane, pakowane i układane na paletach, które wózkiem widłowym były załadowywane na samochody ciężarowe. Z Łańcuta transporty z pomocą humanitarną trafiały do zbiorczego magazynu na terenie Archidiecezji Lwowskiej, skąd prowadzona była dystrybucja do najbardziej potrzebujących osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Fundacja pomagała również w transporcie darów zorganizowanym przez Centrum Medyczne w Łańcucie dla szpitala w Stryju.
  Ponadto CARITAS Archidiecezji Przemyskiej wysłała 300 TIR-ów z pomocą humanitarną dla ofiar wojny na Ukrainie - jak poinformował na powiatowej sesji Poseł Kazimierz Gołojuch. Starosta Adam Krzysztoń podkreślił, że już w pierwszych tygodniach trwania konfliktu zbrojnego Powiat Łańcucki przekazał używany samochód do transportu lodówki na krew. W sumie trzy takie specjalistyczne aparatury medyczne do przewożenia najcenniejszego lekarstwa, jakim jest krew przekazały władze partnerskiego Powiatu Saarpfalz w Niemczech. Były one bardzo potrzebne dla rannych.
  Przedstawiciele władzy dziękowali za ofiarność i okazane przez Polaków serce w tych trudnych czasach. Pomocy na tak szeroką skalę nie udałoby się zrealizować bez zaangażowania wielu osób, takich jak: pracowników i uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie, druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu łańcuckiego, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, pracowników Starostwa Powiatowego w Łańcucie, wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli.
  Fundacja SEMPER FIDELIS na rzecz Archidiecezji Lwowskiej wspiera zarówno ofiary wojny, które pozostały w Ukrainie, w zaatakowanym kraju, jak również uchodźców docierających do Polski. Skala pomocy jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami dotkniętymi tragedią wojny. Dziękujemy za okazane wsparcie.
Tekst: Monika Guzek,
Zdjęcia: Robert Kochman