Podpisanie pilotażowego programu Uczeń na Wsi

06-12-2007

4 grudnia 2007 r. (wtorek) w gabinecie Starosty Łańcuckiego wójtowie pięciu gmin wiejskich naszego powiatu (gminy Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Markowa i Żołynia) podpisali umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację pilotażowego programu „UCZEŃ NA WSI  – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko-wiejskie”.

Otrzymane na podstawie zawartych umów środki finansowe będą przekazywane uczniom niepełnosprawnym, którzy w terminie do 30.09.2007 r. złożyli w poszczególnych gminach wnioski o dofinansowanie kosztów nauki.
Otrzymaną pomoc (w kwocie od 2 000 zł do 4 000 zł) uczniowie niepełnosprawni będą mogli przeznaczyć na:
- zakup przedmiotów ułatwiających naukę,
- uczestnictwo w zajęciach podnoszących sprawność fizyczną lub psychiczną,
- dostęp do Internetu,
- kursy doszkalające w zakresie programu nauczania oraz kursy językowe,
- wyjazdy organizowane w ramach zajęć szkolnych.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mogą dodatkowo uzyskać dofinansowanie:
- kosztów pobieranej nauki (czesne),
- dojazdu do szkoły i zakwaterowania (w przypadku gdy uczeń pobiera naukę poza miejscem stałego zameldowania).

Wszystkie gminy otrzymały 100% wnioskowanej do PFRON kwoty. Środki dla poszczególnych samorządów przedstawiają się następująco:

gmina Białobrzegi         - 98 154,00 zł (44 złożonych wniosków),

gmina Czarna               - 56 118,75 zł (25 złożonych wniosków),

gmina Łańcut               - 153 161,00 zł  (66 złożonych wniosków),

gmina Markowa           - 64 267,50 zł (30 złożonych wniosków),

gmina Rakszawa          - 107 184,25 zł (50 złożonych wniosków),

gmina Żołynia               - 50 225,00 zł (23 złożonych wniosków).