Pierwszy krok za nami

29-12-2016

28 grudnia 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Łańcucie miało miejsce podpisanie koncepcji projektów składanych przez powiat łańcucki oraz Centrum Medyczne w Łańcucie wraz z naszym ukraińskim partnerem, którym jest stryjska administracja rejonowa,  w ramach Programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Ten pierwszy krok rozpoczyna batalię o przyznanie grantów w dwuetapowym naborze. Koncepcje projektów złożone w języku angielskim zostaną poddane ocenie przez Wspólny Sekretariat Techniczny, a o jej efektach zostaniemy powiadomieni na przełomie I i II kwartału 2017 roku.

Koncepcja projektu złożonego przez powiat łańcucki mieści się w celu Dziedzictwo: Promocja kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego; Promocja kultury lokalnej i historii, natomiast złożona przez Centrum Medyczne w celu Bezpieczeństwo: Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony; Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych.

Podpisania dokumentów dokonali: starosta łańcucki Adam Krzysztoń, I zastępca przewodniczącego  stryjskiej administracji rejonowej Lubomir Kashchuk oraz prezes Centrum Medycznego w Łańcucie Łukasz Wais.

Informacje o Programie:
Nadrzędnym celem  Programu jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Strategia Programu odpowiada krajowym i regionalnym strategiom rozwoju społeczno-gospodarczego, które są realizowane poprzez cele strategiczne Programu. Dokument Programowy dla wsparcia UE na rzecz Współpracy Transgranicznej EIS (2014-2020) przewiduje trzy cele strategiczne dla działań w ramach współpracy transgranicznej:
1.    Promowanie rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach po obu stronach wspólnej granicy;
2.    Rozwiązywanie wspólnych wyzwań dotyczących środowiska, zdrowia publicznego,
bezpieczeństwa i ochrony;
3.    Promocja lepszych warunków i zasad zapewniających mobilność osób, towarów i kapitału.

W Dokumencie Programowym dla wsparcia UE na rzecz Współpracy Transgranicznej EIS (2014-2020) wymieniono również 10 Celów Tematycznych (CT), spośród których uczestniczące państwa mogą wybrać cztery cele dla działań w ramach współpracy transgranicznej i związane z nimi priorytety: 
1.    Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (DZIEDZICTWO)
Priorytet 1.1 Promocja kultury lokalnej i historii
Priorytet 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego 
2.    Poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych (DOSTĘPNOŚĆ)
Priorytet 2.1 Poprawa i rozwój usług transportowych i infrastruktury
Priorytet 2.2 Rozwój infrastruktury technologii informacyjno-komunikacyjnych 
3.    Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony (BEZPIECZEŃSTWO)
Priorytet 3.1 Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych
Priorytet 3.2 Podejmowanie wspólnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem 
4.    Promocja zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami (GRANICE)
Priorytet 4.1 Wsparcie dla efektywności i bezpieczeństwa granic
Priorytet 4.2 Poprawa operacji zarządzania granicami, procedur celnych i wizowych
Program skierowany jest do polskich, ukraińskich i białoruskich regionów przygranicznych. Będzie on realizowany na obszarze obejmującym jednostki NUTS3 po stronie polskiej (2008) oraz jednostki terytorialne na poziomie obwodów na Białorusi i Ukrainie.

Wspólny Komitet Monitorujący zatwierdził harmonogram naborów wniosków w nowym Programie. Zaplanowane są dwa nabory dla projektów regularnych oraz jeden nabór na tzw. małe projekty. Łączny budżet przeznaczony na konkursy to ponad 116 milionów euro. Odbędzie się także finalna selekcja dużych projektów infrastrukturalnych, które zostały zgłoszone w trybie pozakonkursowym. Na ich dofinansowanie Program przeznaczy ponad 52 mln euro.

Pierwszy nabór wniosków: 11 X - 31 XII 2016 r. , budżet 80,17 mln euro
Składać się będzie z 2 etapów: najpierw ocena koncepcji projektów, następnie ocena pełnych wniosków aplikacyjnych. Maksymalne dofinansowanie projektu ze środków UE to 2,5 mln euro (90% kosztów kwalifikowalnych). Konkurs obejmie wszystkie cztery cele tematyczne Programu:
•    DZIEDZICTWO - 13,535 mln euro
•    DOSTĘPNOŚĆ- 28,32 mln euro
•    BEZPIECZEŃSTWO - 14,525 mln euro
•    GRANICE - 23,79 mln euro

Drugi nabór wniosków: 1 X 2018 - 31 XII 2018, budżet 28,06 mln euro
Obejmie dwa cele tematyczne:
•    DZIEDZICTWO - 13,535 mln euro
•    BEZPIECZEŃSTWO - 14,525 mln euro

Nabór na tzw. małe projekty: 1 XII 2017 - 28 II 2018, budżet 5,2 mln euro
Obejmie jeden cel tematyczny: DZIEDZICTWO - 5,2 mln euro. Poziom dofinansowania małych projektów: od 20 tys. do 60 tys. euro.

Obszar Programu obejmuje główne regiony wsparcia i regiony przyległe:
•    w Polsce:
-    podregiony główne: krośnieński i przemyski (w województwie podkarpackim), białostocki, łomżyński i suwalski (w województwie podlaskim), bialski i chełmsko-zamojski (w województwie lubelskim), ostrołęcko-siedlecki (w województwie mazowieckim);
-    podregiony przyległe: rzeszowski i tarnobrzeski (w województwie podkarpackim); puławski i lubelski (w województwie lubelskim);
•    w Białorusi:
-    obwody główne: grodzieński i brzeski;
-    obwody przyległe: miński (łącznie z miastem Mińsk) oraz homelski;
•    w Ukrainie:
-    obwody główne: lwowski, wołyński, zakarpacki;
-    obwody przyległe: rówieński, tarnopolski, iwanofrankowski.

W celu zapewnienia kontynuacji istniejącego schematu / sposobu współpracy przyjętego w ramach PWT EISP Program Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 oraz chcąc wnieść do celów Programu istotną wartość dodaną oraz osiągnąć silniejszy wpływ współpracy transgranicznej na głównym obszarze wsparcia, niektóre jednostki terytorialne przylegające do głównych regionów Programu otrzymały zgodę na uczestnictwo w PWT EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Pomimo podziału obszaru na regiony główne i przyległe, instytucje pochodzące z obu tych części i ubiegające się o dofinansowanie z Programu będą traktowane jednakowo. Regiony główne i przyległe będą miały równe szanse ubiegania się o dofinansowanie ze środków Programu.
Finansowanie działań w projektach realizowanych częściowo poza obszarem Programu również będzie możliwe pod warunkiem, że:
•    projekty te są niezbędne do osiągnięcia celów Programu i przynoszą korzyści dla jego obszaru;
•    łączna kwota przydzielona w ramach Programu na działania poza jego obszarem nie przekroczy 20% wkładu Unii na poziomie Programu.
Źródło: www.pbu2020.eu/pl