Pierwsza rocznica katastrofy Smoleńskiej

08-04-2011

W niedzielę 10 kwietnia br. obchodzić będziemy pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej, do jakiej doszło pod Smoleńskiem. Dla upamiętnienia tragicznie zmarłych 96 osób, najwyższych przedstawicieli Państwa Polskiego na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego małżonką, parlamentarzystami oraz reprezentantów duchowieństwa, kombatantów, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i pozostałych ofiar tej tragedii w całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
   Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz zwróciła się z apelem do władz samorządowych o włączenie syren alarmowych na administrowanym przez siebie terenie w dniu 10 kwietnia 2011 r. o godz. 8.41. Syreny powinny emitować sygnał ciągły trwający trzy minuty, czytamy w piśmie Wojewody.
   Już w piątek 8 kwietnia br. o godz. 17.30 w Kościele Farnym w Łańcucie odprawiona zostanie droga krzyżowa w intencji Ojczyzny oraz ofiar katastrofy, a następnie Msza Święta oraz poetycki program okolicznościowy.
   W niedzielę 10 kwietnia 2011 o godz. 17.00 w Kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i poległych w katastrofie, a następnie pod Obeliskiem Jana Pawła II odbędzie się apel poległych.

Program uroczystości w Kraczkowej w niedzielę 10 kwietnia 2011 r.

godz.17.00 Msza Święta w Kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej
ok. godz. 18.00 uroczystość upamiętniająca I rocznicę tragedii smoleńskiej pod obeliskiem Ojca Świętego Jana Pawła II,
- Hymn Polski odegra orkiestra pod dyr. Wiesława Magonia,
- Wprowadzenie do uroczystości - Kazimierz Bem, Sołtys Kraczkowej,
- Apel Poległych - kpt. rezerwy Janusz Kwolek, wraz z uczniami klas wojskowych z Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie,
- Wystąpienie Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha,
- Złożenie wiązanek kwiatów,
- Defilada uczniów klas wojskowych ZS Nr2 w Łańcucie,
- Pieśń Boże coś Polskę wraz z orkiestrą.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch i Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu łańcuckiego do wzięcia udziału w obchodach rocznicowych. Zachęcamy również, aby w najbliższą niedzielę wywiesić flagi biało-czerwone, tak jak podczas Świąt Narodowych.

Nudynek starostwa powiatowego

Budynek byłego kasyna

Budynek starostwa

Transparent na budynku starostwa

Budynek Starostwa Powiatowego

Dla upamiętnienia tragicznie zmarłych 96 osób w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Weronika Wojtowicz z Łańcuta zaprojektowała znak graficzny, który będzie nam przypominał o kolejnych rocznicach 10 kwietnia 2010 r. Banery z tym znakiem zawisły na budynkach Kasyna Urzędniczego Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Starostwa Powiatowego w Łańcucie.