Otwarcie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Kultury w Łańcucie

16-10-2019

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski poświęcił 11 października 2019 r. Międzynarodowy Ośrodek Edukacji i Kultury w Łańcucie przy ul. Cetnarskiego 33. Ośrodek prowadzi Fundacja Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej. Rada Powiatu Łańcuckiego w dniu 30 czerwca 2014 r. podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie przez Powiat Łańcucki na rzecz Fundacji darowizny nieruchomości zabudowanej kamieniczką z przełomu XIX i XX wieku, która wymagała kapitalnego remontu. Prezes Fundacji Semper Fidelis Jan Bury wraz Zarządem pozyskali środki finansowe i przygotowali dokumentację techniczną potrzebną dla ratowania tego zabytkowego budynku, wzniesionego przez firmę Braci Cetnarskich z Łańcuta. W pięknie odrestaurowanym obiekcie stworzono możliwość organizowania spotkań dla młodzieży polskiej i ukraińskiej, która będzie mogła poznawać polską kulturę, zabytki oraz budować wzajemne relacje w oparciu o przyjaźń. Jedną z pierwszych grup, która skorzystała z gościnności ośrodka była grupa chłopców, ministrantów z parafii katedralnej we Lwowie, których zaprosił ks. proboszcz Jan Nikiel.

W uroczystości otwarcia Ośrodka uczestniczyli Członkowie Zarządu Fundacji Semper Fidelis, zaproszeni goście, darczyńcy, przedstawiciele firm i instytucji oraz osoby duchowne. Ks. abpa Adama Szala Metropolitę Przemyskiego reprezentował ks. proboszcz łańcuckiej fary Tadeusz Kocór i ks. Artur Janiec Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W gronie znakomitych gości, którzy przybyli na otwarcie Domu Fundacji Semper Fidelis Archidiecezji Lwowskiej byli m.in: Bogdan Rzońca Poseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Marek Uberman Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Rafał Kumek Burmistrz Miasta Łańcuta, Edward Dobrzański Wójt Gminy Czarna i Mirosław Mac Wójt Gminy Markowa. Okolicznościową pamiątkową tablicę zaprojektował architekt Dawid Krzysztoń.

Tekst i zdjęcia Robert Kochman
Informacje o wydarzeniu ukazały się też w lokalnych mediach:
www.rzeszow.tvp.pl

www.fundacjasemperfidelis.com