Odznaczeni w 40-lecie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

03-09-2020

  Podczas jubileuszu 40-lecia NSZZ „Solidarność” 31 sierpnia 2020 r. w Filharmonii Podkarpackiej Rzeszowie zostało przyznane 49 odznaczeń „Zasłużony dla Regionu Rzeszowskiego”. Wśród wyróżnionych byli mieszkańcy powiatu łańcuckiego: Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman przewodniczący Delegatury Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” w Łańcucie, który razem z Stanisławem Wilczek pracują w Koelner Rawlplug IP sp. z o.o. dawna Łańcucka Fabryka Śrub, Tadeusz Podkowicz Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Starostwie Powiatowym w Łańcucie, Bożena Lauzer Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Muzeum-Zamek w Łańcucie i Wiesław Kochman Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Browar Van-Pur w Rakszawie.

  Zwracając się do odznaczonych Roman Jakim Przewodniczący Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” powiedział: „Dzisiaj zasługujecie na miano symbolu oporu wobec represyjnego systemu niesprawiedliwości i kłamstwa. Dzisiaj działalność społeczna też nie należy do łatwych. Stoją przed nami podobne wyzwania, również w demokracji pracownicy są niejednokrotnie źle traktowani. Działacze związkowi stoją na straży ich godnych wynagrodzeń, bezpieczeństwa pracy, zaplecza socjalnego, a nawet prawdy historycznej o NSZZ „Solidarność”, którego rolę, z przyczyn niepojętych, chce się umniejszać. Dzisiaj ideologia komunistyczna zmieniła barwy, dlatego tak jak kiedyś- dzisiaj młodzi działacze NSZZ „Solidarność”- włączają się w obronę prawdy i wartości. Mamy jednak to szczęście, że na wielu płaszczyznach, nasze poczynania wspierane są na szczeblach administracji rządowej i samorządowej.
  Przedstawiciele instytucji rządowych, działacze samorządowi. Dziękuję, że w poczuciu odpowiedzialności i solidarności, traktujecie NSZZ „Solidarność”, jako partnera do dialogu. Partnera, który wiele wnosi do życia społeczno-gospodarczego. Szczególnie dziękuję Wam za to, że wspólnie dbamy, o to by wszyscy Polacy byli równi i solidarnie czerpali z dóbr narodowych. Wasza postawa i odpowiedzialność są dla nas dowodem tego, że ideały Solidarności są niezmienne i że razem nam po drodze. W sposób szczególny chciałem podkreślić rolę organizacji społecznych, z którymi dane nam jest współpracować a przez to pomagać wielu. Dziękuję.
  Drodzy, Ludzie Solidarności, przyjmijcie odznaczenie Zasłużony dla Regionu Rzeszowskiego, jako podziękowanie oraz wyraz szacunku i podziwu za Waszą szlachetną służbę, a szczególnie za niezłomną postawę. Niech Ona, będzie dla nas lekcją wierności sobie i Polsce - zakończył R. Jakim
.

  Na koniec uroczystości w kościele farnym w Rzeszowie miało miejsce wprowadzenie Obrazu Matki Bożej Solidarności i relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które obecnie peregrynują w dekanacie rzeszowskim. Mszę świętą w intencji Ojczyzny, wolności oraz ludzi Solidarności, koncelebrował ks. biskup Jan Wątroba Ordynariusz Rzeszowski. Po mszy wiązanki kwiatów pod Krzyżem Misyjnym składali w imieniu Wojewody Podkarpackiego, Zarządu Województwa Podkarpackiego, delegacje samorządowe i związkowe. W imieniu Zarządu Powiatu Łańcuckiego wiązankę kwiatów składali: Marek Uberman, Tadeusz Podkowicz i Stanisław Olech. Więcej informacji na stronie internetowej https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/
opracował: Robert Kochman
zdjęcia: Tadeusz Podkowicz i Andrzej Filipczyk