Odznaczeni srebrnym medalem za zasługi dla obronności kraju.

23-03-2011

22 marca w budynku Bursy Szkolnej w Łańcucie srebrnymi medalami „za zasługi dla obronności kraju” odznaczeni zostali rodzice posiadający co najmniej trzech synów w szeregach Wojska Polskiego. Otrzymali je z rąk Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, płk dypl. Witold Przybyły.
W uroczystości poprowadzonej przez mjr Marcina Żala odznaczone zostały 54 osoby. Poza rodzinami, „Ryngrafem” Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego za kreowanie pozytywnego obrazu wojska i wspieranie spraw związanych z obronnością województwa podkarpackiego odznaczony został Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Stanisław Panek oraz Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak. Tytuł „Wiarus Podkarpackiego Wojska” otrzymał Wójt Gminy Białobrzegi Franciszek Masłoń jako szczególnie zasłużony przyjaciel wojska. Spotkanie zakończył występ zespołu Presto, który odśpiewał kilka piosenek wojskowych wpisujących się w ogólny klimat uroczystości.
Poza odznaczonymi rodzinami żołnierzy z gmin Powiatu Łańcuckiego uczestniczyli również zaproszeni goście: Starosta Łańcucki, Burmistrz Miasta Łańcuta, Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, ks. kpt. dr Tomasz Skupień Wikariusz Parafii Garnizonowej w Rzeszowie,  pełniący funkcję Kapelana 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ppłk. Wojciech Szyndlar będący Komendantem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie oraz Wójtowie z gmin naszego powiatu. Uroczystość przebiegła w patriotycznej atmosferze, zaś wręczeniu medali często towarzyszyło wzruszenie oraz duma z postawy dzieci, które zdecydowały się na obronę Ojczyzny i wzorowo odbyli służbę wojskową.

Tekst listu gratulacyjnego Starosty Łańcuckiego, skierowanego do odznaczonych.

Osoby odznaczone  Ppłk. Wojciech Szyndlar oraz Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń przy odznaczonych

Starosta gratulujący odznaczonym Starosta w trakcie przemówienia

Osoby zgromadzone na pdznaczeniu Zespół presto wieńczący uroczystość