Obchody 220 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja w Łańcucie

04-05-2011

3 maja 2011 roku obchodziliśmy 220 rocznicę uchwalenia przez Polskę pierwszej konstytucji. Z tej okazji w Łańcucie odbyły się uroczyste obchody tego święta. Pogoda tego dnia dopisała, dzięki czemu mogliśmy w pełni uczestniczyć we wszystkich planowanych punktach programu.
Uroczystość rozpoczęła się od przejścia pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców miasta z Placu Sobieskiego do Kościoła Farnego. O godzinie 9.30 odbyła się tam Msza Święta w intencji Ojczyzny. Była ona odprawiona przez Ks. Prałata Tadeusza Kocóra, zaś kazanie wygłosił Ks. Marek Blecharczyk. Po nabożeństwie nastąpiło przejście pod tablice upamiętniające 100 i 200 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, oraz pod tablicę ku pamięci bohaterów 10 Pułku Strzelców Konnych. W swoim przemówieniu Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch przypomniał odwagę, jaką wykazał się Stanisław August Poniatowski przy uchwalaniu konstytucji, oraz o potrzebie nauczania historii wśród młodzieży. Po nim głos zabrał Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń. Odniósł się on do beatyfikacji Jana Pawła II, która odbyła się dwa dni wcześniej. Podziękował także w imieniu swoim oraz Burmistrza Miasta Stanisława Gwizdaka za liczny udział w obchodach święta narodowego.
Po przemówieniach oficjalne złożono kwiaty pod tablicami. Wśród delegacji był Poseł Kazimierz Gołojuch, Starosta Adam Krzysztoń wraz z Wicestarostą Józefem Rzepką, Przewodniczącym Rady Powiatu Łańcuckiego Stanisławem Pankiem oraz Ks. Prałatem Władysławem Kenarem. Po delegacji Powiatu kwiaty złożył Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Jacka Bartmana oraz Ks. Proboszcza Tadeusza Kocóra, Komendant Powiatowy Policji, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej, delegacja Urzędu Skarbowego, Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, Kongregacja Przedsiębiorców Ziemi Łańcuckiej, łańcucki oddział PTTK oraz delegacje wszystkich łańcuckich szkół. Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja zakończył o godzinie 17.00 spektakl teatralny „Dwie Blizny” wykonany przez Aktorów Teatru „Fredreum”
z Przemyśla wystawiony w sali widowiskowej łańcuckiego MDK.

Starosta Adam Krzysztoń i Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak

Pochód Sztandarów

Poczet Sztandarowy

Flaga Polski