O Romanie Turku – słowem i fotografią konkurs „Strofy i kadry z Ziemi Łańcuckiej” po raz czwarty

03-04-2018

26 marca odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Fotograficznego „Strofy i kadry z Ziemi Łańcuckiej". W spotkaniu z kulturą regionu wzięło udział ponad 40 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs poświęcony był twórczości Romana Turka - pamiętnikarza pochodzącego z Woli Dalszej.
  Jak co roku, konkurs został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Łańcucie, pod honorowym patronatem Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia oraz Burmistrza Miasta Łańcuta Stanisława Gwizdaka. Patronatem medialnym objęła imprezę Telewizja Łańcut.
  Uczestnicy konkursu mogli wykazać się w dwóch kategoriach: gawędziarskiej recytacji oraz fotografii. Prezentowane były fragmenty książek „Moja mama, ja i reszta” oraz „Palacz z Hrabiowskiej Likierni”. Zdjęcia inspirowane były fragmentami pamiętników Romana Turka oraz opatrywane własnym komentarzem. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć przygotowaną przez bibliotekarzy przybliżającą postać pisarza prezentację, opartą na materiałach archiwalnych biblioteki.
  Barwne recytacje fragmentów pamiętników autora przeniosły słuchaczy w czasy życia twórcy, opisywały będące jego udziałem sytuacje z życia rodzinnego i społecznego. Słuchało ich pilnie jury: Urszula Pantoła z Koła Poetów Gminy Łańcut, Agnieszka Kuźniar - absolwentka filologii polskiej, pracownik Urzędu Miasta Łańcuta oraz Jadwiga Noga - doświadczony nauczyciel polonista.
  Nagrodzonym i uczestnikom konkursu gratulowali: Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Stanisław Gwizdak Burmistrz Miasta Łańcuta, Małgorzata Kupis dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie oraz Małgorzata Sońska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
I miejscem nagrodzono Oliwię Wajdę z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie, II nagrodę ex aequo odebrali: Anna Bernat z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Medyni Głogowskiej oraz Jan Kochman z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. III miejsce również przyznane ex aequo przypadło Anastazji Haładyj z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie oraz Adamowi Majkutowi z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Żołyni. Jury wyróżniło także: Gabrielę Inglot z Gimnazjum w Husowie, Paulinę Wikierę z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie, Julię Markowicz z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach, Szymona Lęcznara z Gimnazjum w Husowie oraz Karolinę Kisałę z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej.
  Jury konkursu fotograficznego: Edward Soński, znany łańcucki fotograf, opiekun łańcuckiego Foto-Klubu, Małgorzata Kaszowska fotograf, pracownik Urzędu Miasta Łańcuta oraz Agnieszka Guściora, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, przyznało I nagrodę Paulinie Belcar z II Liceum Ogólnokształcącego. II - Patrykowi Bieleckiemu z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie, III zaś - Jakubowi Chudzikowi z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach. Wyróżniło również Justynę Szarek z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Uczestnicy konkursu fotograficznego mieli także okazję porozmawiać z członkami jury o swoich zdjęciach i wysłuchać ich rad.
  Upominkami zostali uhonorowani wszyscy uczestnicy konkursu. Nagrody ufundowali: Kazimierz Gołojuch poseł na Sejm RP, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Stanisław Gwizdak Burmistrz Miasta Łańcuta oraz księgarnia „Nova”.
  Wszystkim nagrodzonym, uczestnikom konkursu i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za wspólne spotkanie z kulturą.

tekst Natalia Balawejder II LO Łańcut
zdjęcia: Paulina Wiater, Jakub Bembenik II LO Łańcut