Nowe zasady dofinansowań z „Czystego Powietrza”

20-07-2023

Na zaproszenie Kazimierza Gołojucha Posła na Sejm RP i Adama Krzysztonia Starosty Łańcuckiego, pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z dyrektorem Adamem Skibą, zaprezentowali Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”. W ramach tego Programu właściciele budynków mieszkalnych z województwa podkarpackiego mogą pozyskać dofinansowanie nawet do 136 tys. zł na termomodernizację i inne przedsięwzięcia energooszczędne. Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” jest realizowany w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Uczestnicy konferencji w czwartek 20 lipca 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Łańcucie mogli zapoznać się z prezentacją szczegółowych zasad pozyskania wysokich dotacji dla osób fizycznych, właścicieli domów m.in. na: docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, wentylację z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe efektywne urządzenia grzewcze. Szczegóły poniżej w prezentacji.
  Jak podkreślił Adam Skiba Dyrektor WFOŚiGW w Rzeszowie efektem wspólnego wysiłku jest nie tylko ilość 32 tys. wniosków złożonych przez mieszkańców Podkarpacia, ale także wartość wypłaconych środków pomocowych, która wynosi już 376 mln zł. Dzięki wsparciu z rządowego Programu mieszkańcy naszego województwa znacznie podnieśli standard techniczny swoich domów. W tej grupie właściciele budynków mieszkalnych z powiatu łańcuckiego złożyli, do połowy lipca br., już 2 tys. 123 wniosków.
  Dyrektor Skiba podziękował za zaangażowanie w promocję tego Programu obecnemu na konferencji Posłowi Kazimierzowi Gołojuchowi i Staroście Adamowi Krzysztoniowi. Powiat łańcucki już zajmuje 5 miejsce na 25 podkarpackich powiatów z liczbą podpisanych umów 1760 szt., których łączna wartość wynosi 49 mln 946 tys. 479,85 zł. Mieszkańcom z terenu powiatu łańcuckiego za zrealizowane projekty WFOŚiGW w Rzeszowie wypłacił 26 mln 40 tys. 198,93 zł, w tym zaliczki na prefinansowanie. Efekty ekologiczne Programu, to:
- ograniczenie zużycia energii końcowej 356 142 Mwh,
- ograniczenie emisji SO2  859,11 ton /rok,
- ograniczenie emisji benzo-α-pirenu 0,29 ton/rok,
- ograniczenie emisji CO2 97 164 ton/rok,
- ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 2,5 μm(PM2,5) 251 ton/rok,
- ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 μm(PM10)   281 ton/rok.
  Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch Przewodniczący Sejmowej Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej podziękował Adamowi Skibie Dyrektorowi WFOŚiGW w Rzeszowie za wsparcie finansowe przy zakupie wozów strażacki dla OSP i dofinansowanie innych zakupów sprzętu przeciwpożarowego, z którego skorzystało na terenie powiatu łańcuckiego w sumie 32 jednostki OSP.
  Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg w swojej wypowiedzi podkreślił, że bardzo ważnym jest by wnioskodawcy mieli uregulowany stan prawny swoich budynku mieszkalnych, bo tylko wówczas mogą uzyskać dofinansowanie z WFOŚiGW.
  Na koniec Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń podziękował uczestnikom za udział oraz za prezentację ważnych społecznie informacji prelegentom doradcom energetycznym z WFOŚiGW w Rzeszowie: Jerzemu Jańcowi i Teresie Moroń. Zwracając się do Adama Skiby Dyrektora WFOŚiGW w Rzeszowie wyraził wdzięczność za otrzymane w tym roku dofinansowanie do ekopracowni w dwóch szkołach prowadzonych przez Powiat Łańcucki.
Tekst: Robert Kochman
Zdjęcia: Justyna Haduch i Robert Kochman