Nowa hala na nowy rok szkolny

28-08-2018

Już od nowego roku szkolnego 2018/2019 uczniowie powiatowych szkół będą korzystać z nowoczesnej hali sportowej. Jej uroczyste otwarcie planowane jest w poniedziałek 3 września 2018 r., właśnie wtedy w Łańcucie odbędzie się wojewódzka inauguracja roku szkolnego. W roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, na wniosek Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia, 26 czerwca 2018 r. Zarząd Powiatu Łańcuckiego nadał powiatowej hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie nazwę Powiatowa Hala Sportowa im. Józefa Witka. Jej patronem został lokalny działacz sportowy, pracujący przed laty z młodzieżą, radny powiatu łańcuckiego I kadencji.

Hala została wybudowana przy dofinansowaniu: z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pn.: „Dostosowanie infrastruktury edukacyjnej Powiatu Łańcuckiego do potrzeb kształcenia zawodowego” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 2 398 059,96 zł oraz z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej Edycja 2017 w ramach realizacji projektu pn.: „Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie” w wysokości 3 300 000,00 zł. W pozostałej części wkład własny stanowiły środki z budżetu Powiatu Łańcuckiego.

Hala została zrealizowana w celu usprawnienia i wdrożenia nowej jakości nauczania w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Łańcucki oraz rozwijania kultury fizycznej i zainteresowań sportowych wśród uczniów powiatowych szkół i placówek oświatowych. Budynek ma adres ul. Armii Krajowej 51 H.

***

Józef Adam WITEK ur. 27 sierpnia 1940 r. w Łańcucie, syn Jana i Stefanii z domu Tarała. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową przy Łańcuckiej Fabryce Śrub. Był wyróżniającym się działaczem sportowym, który od 1984 r. nieprzerwanie pracował społecznie z łańcucką młodzieżą, rozbudzając w niej zamiłowanie do gry w koszykówkę, piłkę nożną i tenisa stołowego, pokazując dobre wzorce i chroniąc od wszelkiej patologii. Założył sekcję koszykówki chłopców pod nazwą „Misyjny Parafialny Klub Sportowy Łańcut”. Samodzielnie organizował rozgrywki drużyn parafialnych i osiedlowych łańcuckiej młodzieży w tzw. „Lidze Łańcuta”, a później w „Lidze Rzeszów-Łańcut”. W sezonie 1990-1991 drużyna koszykówki chłopców awansowała do ligi międzywojewódzkiej, gdzie przez wiele sezonów występowała jako „Międzyparafialny Misyjny Klub Sportowy SOKÓŁ”. W grę w koszykówkę zaangażowanych było w sezonie około 200 chłopców, studentów i uczniów, a także młodzieży pracującej.

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizował wycieczki turystyczne, pielgrzymki, okolicznościowe zabawy oraz dyskoteki bezalkoholowe. W latach 80-tych XX w. występował jako aktor w Amatorskim Parafialnym Zespole Teatralnym w Łańcucie.

Od 1990 r. jako Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ” Gniazdo w Łańcucie pracował społecznie z młodzieżą przekazując jej idee patriotyzmu i zamiłowania do sportu. Dla Jego upamiętnienia w 2018 r. PTG „SOKÓŁ-ŁAŃCUT” zorganizowało już po raz X Memoriał im. Józefa Witka.

Był założycielem i liderem Społecznego Stowarzyszenia Popierania Sportu, Kultury i Turystyki oraz Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Członek Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Członek NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” oraz NSZZ „Solidarność Emerytów i Rencistów”.

Radny Rady Miejskiej Łańcuta w latach 1994-1998. Radny Rady Powiatu Łańcuckiego I kadencji w latach 1998-2002, gdzie m.in. wprowadził do strategii rozwoju powiatu zapis planów rozwoju sportu masowego dzieci i młodzieży.

Podkarpacki Związek Piłki Nożnej nagrodził go Srebrną Odznaką za zasługi dla rozwoju piłkarstwa na terenie Województwa Podkarpackiego (2001) zaś Podkarpacki Związek Koszykówki nadał mu pośmiertnie Złotą Honorową Odznakę (2016). W 2003 r. za całokształt swojej działalności społecznej był nominowany do Nagrody Starosty Łańcuckiego Statuetki Świętego Michała Archanioła – Patrona Powiatu Łańcuckiego. W 2004 r. został odznaczony „Srebrnym Krzyżem Zasługi” przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmarł 7 czerwca 2004 r., pochowany na cmentarzu komunalnym w Łańcucie. Teraz będzie patronował nowej hali sportowej.

opracował  Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego