Nocne zwiedzanie w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

16-05-2018

Muzeum Polaków Ratujących Żydów zaprasza na wyjątkowe, nocne zwiedzanie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, śladem symboli nie tylko w ekspozycji muzeum, ale także w jego otoczeniu.

Oprowadzania z przewodnikiem rozpoczną się o pełnych godzinach 19.00, 20.00, 21.00. Możliwe będzie także zwiedzanie indywidualne.

Po raz pierwszy w tym roku w czasie markowskiej Nocy Muzeów w dniu 19 maja br. będą mieli Państwo okazję obejrzeć zakończoną niedawno inwestycję wokół budynku w postaci Sadu Pamięci. Jego aranżacja inspirowana jest Ogrodem Sprawiedliwych na terenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz ściśle nawiązuje do jednej z pasji Józefa Ulmy, jaką było sadownictwo. Przy alejkach w Sadzie Pamięci zostały umieszczone podświetlane tablice z nazwami blisko 1500 miast, miasteczek i wsi leżących w granicach II Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie w podczas okupacji niemieckiej, ludność polska z narażeniem życia ratowała Żydów. Wykaz zawiera lokalizacje, w których działali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W rezultacie Sad Pamięci poszerza ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów o wątki ogólnopolskie tematyki ratowania Żydów przez Polaków. W centrum Sadu Pamięci znajduje się Pomnik Rodziny Ulmów, ufundowany przez lokalną społeczność w 60. rocznicę mordu w Markowej w 2004 r.

Podczas Nocy Muzeów w Markowej zapraszamy także do obejrzenia filmu dokumentalnego “Świat Józefa” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, w którym dramatyczna historia rodziny Ulmów opowiedziana została głosem lokalnej społeczności markowskiej.


Wstęp do Muzeum po zakupieniu specjalnego biletu okolicznościowego o wartości symbolicznej złotówki.