Noc Muzeów w Markowej

17-05-2024

Kontynuując tradycję i w tym roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów zaprasza  na Noc Muzeów w Markowej.

Konfederacja placówek markowskich przygotowała dwa bloki weekendowych spotkań – pierwszy odbędzie się wieczorem w piątek, 17 maja na terenie Markowej, drugi zaś w sobotę, 18 maja, a przygotowane wydarzenia będą odbywać się zarówno w Markowej jak i Łańcucie.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym, zaś w Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w maju 2004 r.

Muzeum Ulmów niemal od początku swojej działalności bierze udział w tym wydarzeniu; zainspirowani tą inicjatywą od niemal roku prowadzimy program muzealny „Noc w Muzeum Ulmów”; to wieczorne zwiedzanie połączone z wykładami, prelekcjami oraz spotkaniami Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci.

18 maja br., o godz. 18:00, w Muzeum-Zamek w Łańcucie (D. Kasyno Urzędnicze) w ramach Nocy Muzeów w Markowej 2024. Gościem wydarzenia będzie Pan Mateusz Środoń, artysta malarz, który rozpocznie spotkanie od wygłoszenia wykładu pt. "Odkrywanie Rodziny Ulmów - proces twórczy, doświadczenie egzystencjonalne" a następnie odbędzie się wernisaż wystawy ikony bł. Ulmów, Jego autorstwa, ze zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Źródło: Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej