Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

19-10-2023

  19 października, w Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowionym przed laty przez Sejm RP, wspominamy w sposób szczególny ks. Jerzego Popiełuszko, który w czasach reżimu komunistycznego upominał się o prawa człowieka, wolność i sprawiedliwość społeczną.
  W łańcuckiej farze została odprawiona msza św. w intencji członków „Solidarności” Ziemi Łańcuckiej. W prezbiterium wyeksponowany został obraz księdza – męczennika, a po obu stronach ołtarza stanęły poczty sztandarowe Powiatu Łańcuckiego i „Solidarności”.
  Ks. Jan Czenczek wspominał osobiste spotkanie z ks. Jerzym Popiełuszko w Dukli, w czasie gdy hierarchowie Kościoła - chcąc go ocalić - planowali wysłać go na studia do Rzymu. Będąc nękanym na rożne sposoby, mając świadomość zagrożenia, postanowił zostać z robotnikami.
  Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, poprowadzona przez nauczycieli i absolwentów II LO Łańcut, podczas której zabrzmiały słowa kapelana „Solidarności” z 19.10.1984 czyli dnia, kiedy został uprowadzony i w bestialski sposób pozbawiony życia.
  Dziękując za beatyfikację kapelana ludzi pracy zebrani modlili się także o jego kanonizację, a oddając mu hołd pod krzyżem umieszczonym na murach kościoła farnego, złożyli kwiaty i zapalone znicze.
fot. Bernadetta Kochman