Nagroda Starosty Łańcuckiego Statuetka Świętego Michała Archanioła

03-10-2006

W niedzielę 1 października br. w trakcie koncertu finałowego kończącego Polsko-Ukraiński Festiwal Tańców Ludowych, jaki odbył się w maneżu Muzeum Zamku w Łańcucie została wręczona Nagroda Starosty Łańcuckiego Statuetka Świętego Michała Archanioła. Nagroda ta jest przyznawana tylko raz w roku za wybitne osiągnięcia społeczne, naukowe, sportowe, kulturalne, artystyczne i popularyzatorskie dla dobra Powiatu Łańcuckiego.

W roku bieżącym kapituła na swoim posiedzeniu nominowała do nagrody 3 osoby oraz przyznała nagrodę specjalną.

Nagrodę Honorową otrzymał pan Marian Wrona zgłoszony przez Polski Związek Niewidomych prezes Łańcuckiego Koła Niewidomych, sekretarz Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych. Od 25 lat pracuje społecznie dla lokalnej społeczności. Aktywnie działa na rzecz znoszenia barier architektonicznych i integracji środowiska niewidomych i niedowidzących z ludźmi widzącymi, m.in. organizując imprezy kulturalne oraz pikniki integracyjne.

Do nagrody nominowani zostali:

Pan Kazimierz Markowicz członek Zespołu Teatru Ziemi Białobrzeskiej w Białobrzegach. Od ponad 60 lat jest członkiem trzech orkiestr dętych: Strażackiej w Białobrzegach, Włókniarzy w Rakszawie oraz Fabryki Śrub w Łańcucie, a od kilku lat również orkiestry dętej uświetniającej wielki odpust w Kalwarii Pacławskiej. Jako członek zespołu teatralnego zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest autorem wierszy oraz wieloletnim członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pan Bogdan Dudek nauczyciel I LO w Łańcucie, który poświęcił swoje życie pracy z łańcucką młodzieżą, największe sukcesy osiągając jako trener piłki siatkowej dziewcząt. Od momentu kiedy założył w 1976 roku Międzyszkolny Klub Sportowy osiąga kolejne sukcesy zdobywając z trenowanymi drużynami również tytuły mistrza Polski i dochowując się reprezentantki Polski seniorek.

Laureatem V edycji konkursu został pan Jan Bury zgłoszony przez Wójta Gminy Markowa Przewodniczący Zarządu Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „WZRASTANIE” w Lipniku. Nie żałując czasu i starań zorganizował i prowadzi liczne placówki opiekuńczo-wychowawcze i pomocy społecznej, m.in. również w Łańcucie. Angażuje się w różne inicjatywy na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest osobą o wielkim sercu, który wiele lat życia i prywatnego czasu poświęcił pomagając ludziom pokrzywdzonym przez los.

Nagroda starosty ma już kilkuletnią tradycję. Laureatem I edycji konkursu, w roku 2002 został pan Felicjan Dzierżanowski, nauczyciel i wychowawca Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie, który w ciągu wieloletniej pracy pedagogicznej wykształcił i wychował kilka pokoleń młodzieży. W roku 2003 laureatką II edycji została pani Władysława Prucnal, wybitna artystka rzeźbiarka, ceniona w kraju i za granicą przedstawicielka sztuki ludowej. Stale powtarzający się w jej pracach motyw życia na wsi oraz przywiązania do rodzinnej ziemi i ojczyzny „zarażał” odbiorców patriotyzmem lokalnym. W 2004 roku laureatem III edycji nagrody został pan Franciszek Frączek „Słońcesław”, zmarły w tym roku wybitny malarz i rysownik. Przez całe artystyczne życie wypowiadał się w swej twórczości na tematy kultury, obyczajów i ekologii, podkreślając znaczenie sztuki i kultury ludowej dla rozwoju lokalnych społeczności. Tworzył cykle malarskie i rysunkowe upamiętniające ludowe obrzędy, święta i zapamiętane obrazy z życia dawnej wsi. W ubiegłym roku laureatką nagrody została pani Barbara Salicka, współzałożycielka łańcuckiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, prowadząca od 15 lat szeroką działalność charytatywną na rzecz potrzebujących i bezdomnych.

W trakcie koncertu wystąpiły zespoły ludowe z Polski oraz Ukrainy.