NAGRODA STAROSTY ŁAŃCUCKIEGO

29-07-2010

OGŁASZA SIĘ NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE NAGRODY STAROSTY ŁAŃCUCKIEGO - STATUETKI MICHAŁA ARCHANIOŁA DLA SZCZEGÓLNEJ OSOBOWOŚCI ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ

Starostwo Powiatowe właśnie rozpoczyna w tegorocznej IX edycji konkursu zbieranie wniosków z kandydaturami osób, które zdaniem swoich środowisk lokalnych zasługują na to wyróżnienie.

Osoby dotychczas uhonorowane nagrodą to wybitni przedstawiciele naszej społeczności, znani zarówno w środowiskach lokalnych jak również poza nimi, przynoszący chlubę naszemu regionowi. Laureatem I edycji konkursu został pan Felicjan Dzierżanowski, emerytowany nauczyciel z Łańcuta, który wiele lat kształcił młodych ludzi w dawnym Technikum Mechanizacji Rolnictwa, zarażając ich swoją pasją do modelarstwa. Laureatką II edycji nagrody została pani Władysława Prucnal ceniona w kraju i za granicą artystka rzeźbiarka, propagatorką kultury ludowej. Jej gliniane rzeźby są kojarzone właśnie z naszym rejonem Polski. Jako laureata III edycji konkursu nagrodzono pana Franciszka Frączka „Słońcesława” malarza, rysownika i etnografa. Jego szerokie zainteresowania, umiejętności oraz umiłowanie Małej Ojczyzny można stawiać dla wzór dla młodych pokoleń. Laureatką IV edycji konkursu w 2005 r. została Barbara Salicka, uhonorowana za działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących, która w znacznej mierze przyczyniła się do powstania w Łańcucie Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta. Rok później kapituła uhonorowała Jana Burego twórcę i Przewodniczącego Zarządu Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „WZRASTANIE” w Lipniku. W 2007 r. statuetka została przekazana w ręce Bogdana Dudka wieloletniego trenera i twórcy renomy łańcuckiej kobiecej siatkówki. W 2008 r. statuetka powędrowała w ręce pochodzącego z Wysokiej, a obecnie mieszkającego w Szwecji - Mieczysława Nycza. Od lat 70-tych organizował on pomoc dla rodaków w Polsce, w ramach której zorganizował wyjazd i wysłał do Polski ponad 100 TIR-ów z pomocą rzeczową m.in. dla szpitali i osób niepełnosprawnych. Natomiast w ubiegłym, 2009 roku nagrodę otrzymał Zygmunt Kluz nauczyciel i wychowawca, aktor, scenarzysta i reżyser Teatru Dramatycznego w Krzemienicy, autor książek o tematyce lokalnej.

Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać jednostki samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Łańcuckiego, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Łańcuckiego, organizacje pozarządowe działające na terenie Powiatu Łańcuckiego, mieszkańcy Powiatu Łańcuckiego (w liczbie co najmniej 20 podpisanych pod wnioskiem).
Wnioski należy składać w Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Łańcucie  (ul. Mickiewicza 2, pok. nr 3), w godzinach urzędowania, w terminie do końca sierpnia br. Wniosek o nadanie nagrody powinien zawierać podstawowe dane kandydata (imię i nazwisko, adres, data urodzenia, działalność i osiągnięcia) oraz dane podmiotu składającego wniosek.

Nagroda zostanie wręczona w trakcie obchodów Dni Powiatu Łańcuckiego 29 września 2010 r.

Danuta Ozga

REGULAMIN PRACY KAPITUŁY kliknij