NAGRODA STAROSTY ŁAŃCUCKIEGO

02-10-2007

Michał Archanioł jest patronem naszego miasta i powiatu. Dlatego właśnie statuetka Świętego Michała Archanioła jest nagrodą Starosty Łańcuckiego. Nagroda ta jest przyznawana tylko raz w roku za wybitne osiągnięcia społeczne, naukowe, sportowe, kulturalne, artystyczne i popularyzatorskie dla dobra Powiatu Łańcuckiego. W tym roku wręczona została w ubiegłą sobotę (29 września), w święto patrona, po uroczystej mszy świętej w intencji mieszkańców powiatu. Kapituła na swoim posiedzeniu nominowała do nagrody 3 osoby.

Pan Zygmunt Kluz został zgłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej oraz Radę Sołecką z Krzemienicy. Emerytowany nauczyciel i wychowawca, od kilkudziesięciu lat jest animatorem życia kulturalnego Krzemienicy. Przed 17 laty odrodził do działania Teatr Dramatyczny w Krzemienicy. Kierownik artystyczny, reżyser ponad 50 przedstawień, aktor. Jest autorem książki „Okruchy historii czyli sto lat kultury i teatru w Krzemienicy” oraz współautorem opracowania „Tożsamość i historia – obiekty sakralne jako bogactwo duchowe i kulturowe mieszkańców Krzemienicy”.

Pan Mieczysław Nycz został zgłoszony przez wójta gminy oraz przewodniczącego rady gminy Łańcut. Pochodzi z Wysokiej. Od 1951 roku mieszka w Szwecji. Przez całe życie angażował się w pracę na rzecz wolnej Polski, od lat 70tych organizował pomoc dla Polski. Już 21.12.1981 założył Komitet Wsparcia Solidarności organizując zbiórki z pomocą, wysyłał paczki internowanym i więzionym działaczom Solidarności. Równolegle organizował pomoc humanitarną dla kraju, do tej pory dzięki fundacji z którą współpracuje, wysyłał do Polski 124 TIRy z pomocą rzeczową (m.in. dla szpitali, osób niepełnosprawnych itd.). Kilka transportów trafiło również do szpitala w Łańcucie, który otrzymał m.in. meble szpitalne oraz specjalistyczne automatycznie sterowane łóżka. Od 25 lat niesie pomoc potrzebującym rodakom.

Laureatem VI edycji nagrody został pan Bogdan Dudek. Od urodzenia związany z Łańcutem. Od najmłodszych lat pasjonował go sport. Czynnie zajmował się wszystkimi dyscyplinami sportu, uprawianymi w Łańcucie m.in. grał w koszykówkę, w piłkę nożną w Stali Łańcut, w siatkówkę w  PKS  Łańcut, w tenisie stołowym grając w Starcie Łańcut osiągnął II klasę sportową. Grał również w tenisa ziemnego, zdobywając w roku 2002, w swojej kat. wiekowej, tytuł Mistrza Polski Nauczycieli. Jako nauczyciel poświęcił się pracy z łańcucką młodzieżą, osiągając wybitne wyniki swojej działalności na skalę ogólnokrajową. Pomimo wielu intratnych propozycji pracy w renomowanych klubach został do dnia dzisiejszego wierny łańcuckiemu środowisku, będąc wzorem dla innych. Do chwili obecnej jest nauczycielem wychowania fizycznego w I LO w Łańcucie.

Największe sukcesy osiągnął jako trener piłki siatkowej dziewcząt. W roku 1976 założył Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy, którego działalność jest  uznawaną za wybitną w środowisku siatkarskim naszego kraju. Niezliczona ilość tytułów mistrzowskich w rozgrywkach młodzieżowych woj. Podkarpackiego zaowocowała zdobyciem w roku 1999 tytułu Mistrza Polski Kadetek, zaś w roku 2002 – dwóch tytułów Wicemistrza Polski w kat. młodziczek i kadetek. Prowadzone przez Niego drużyny wielokrotnie brały udział w finałach centralnych, a zespół MKS w sezonach 2005/2006 oraz 2006/2007 awansował do I ligi państwowej. Tak wybitna działalność szkoleniowa Bogdana Dudka zaowocowała wychowaniem reprezentantki Polski seniorek - Anny Podolec, a także, grającej obecnie w Reprezentacji Polski Kadetek, kolejnej wychowanki – Sylwii Pelc. W okresie swojej długoletniej działalności, Bogdan Dudek wyróżniany był wieloma nagrodami m.in. Kuratora i Ministra Oświaty, odznaczeniami państwowymi, medalami resortowymi, zdobył również tytuł „Trenera Roku 2002” w plebiscycie Nowin i TVP3 Rzeszów.

Wszelkie działania na rzecz lokalnych społeczności nie powinny zostać niezauważone dlatego Nagroda Starosty Łańcuckiego jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania dla działalności prowadzonej na rzecz dobra wspólnego.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetnił koncert muzyki dawnej pt. „Pieśni i utwory polskiego renesansu na lutnię” w wykonaniu znanego polskiego lutnisty Antoniego Pilcha.

Danuta Lis

Naczelnik Wydziału Organizacyjnego