Nadzwyczajne posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego w Ropczycach.

02-07-2009

W obliczu tragedii, jaką jest powódź i powstałe przez nią szkody, 30 czerwca w Starostwie Powiatowym w Ropczycach zebrał się w trybie natychmiastowym Konwent Starostów Województwa Podkarpackiego, aby dokładnie zapoznać się z sytuacją i potrzebami oraz zdecydować  o formach i rodzaju pomocy. Spotkanie odbyło się w Ropczycach, gdyż właśnie to miasto i sąsiadujące miejscowości od Brzezin, poprzez Wielopole Skrz.,  Łączki Kuch., Małą, Niedźwiadę zostały najdotkliwiej potraktowane przez  żywioł. Konwentowi  przewodniczył Starosta Łańcucki – Pan Adam Krzysztoń, a oprócz Starostów wzięli w nim udział członek Zarządu Województwa PodkarpackiegoStanisław Bajda, z-ca burmistrza Ropczyc Wiesław Maziarz, Pan Józef SzyszkaDyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rzeszowa. Starosta Józef Rojek poinformował o sytuacji  popowodziowej na  terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Straty w infrastrukturze drogowo-mostowej i budynkach użyteczności publicznej na tym terenie zostały wstępnie wyszacowane na kwotę 74 mln zł. Straty są olbrzymie, a w związku z tym również potrzeby. Najpilniejsza w tym momencie jest pomoc w sprzątaniu i usuwaniu śmieci zalegających miasto Ropczyce - poinformował burmistrz Wiesław Maziarz. Ponadto potrzebna jest każda pomoc rzeczowa – meble, artykuły gospodarstwa domowego, koce, pościel, buty, itp. Starosta poinformował, że w sprzątaniu będą brać udział więźniowie z Zakładu Karnego w Dębicy, jak również podjęte zostały starania o uruchomienie dodatkowych środków na roboty publiczne. Wójt Wielopola Skrzyńskiego Czesław Leja przedstawił szkody wywołane przez powódź na ternie gminy. Największe potrzeby w chwili obecnej to zagwarantowanie wyżywienia dla zwierząt, w związku z czym poprosił o pomoc w dostarczeniu siana i pasz. Starostowie sąsiednich powiatów kolejno omówili szkody, jakie wywołała u nich powódź lub gwałtowne ulewy. Jednakże nigdzie sytuacja nie jest tak trudna jak w naszym powiecie. Podczas spotkania padły konkretne oferty zorganizowania pomocy, m.in.. w zakresie wywozu śmieci, oczyszczania zalanych terenów, dostarczenia pasz, dostaw mebli, materiałów budowlanych, itp. Starostowie poinformowali o trwających na ich terenie zbiórkach, jak również zaoferowali pomoc  finansową, na razie bez dokładnego określania jej wysokości.  Po dokładnym zapoznaniu się z potrzebami  Konwent wystąpi z apelem o pomoc do Wojewody i Marszałka  Województwa Podkarpackiego.  Zapowiedziano też zwołanie w poszczególnych powiatach konwentów wójtów, burmistrzów celem udzielenia pomocy na usuwanie skutków powodzi. Pan Stanisław Bajda - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego poinformował o przyznaniu 2,9 mln z pomocy na odbudowę infrastruktury w powiecie dębickim, mieleckim i ropczycko-sędziszowskim. Wyraził też swoje uznanie dla  inicjatywy zwołania tego konwentu i solidarności powiatów. Starosta złożył podziękowania dla wszystkich służb  z sąsiednich powiatów, które brały udział w akcji ratowniczej. Po zakończeniu posiedzenia Starostowie wyruszyli w teren, aby naocznie zapoznać się ze szkodami jakie wyrządziła powódź.

art. pochodzi ze strony www.spropczyce.pl