Nadanie Technikum Nr3 w ZST w Łańcucie imienia Jana Inglota

21-10-2011

W piątek 21 października odbyło się uroczyste nadanie imienia Technikum Nr 3 w  Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie. Patronem szkoły mianowany został Jan Inglot, który w latach 1960-1968 pełnił rolę dyrektora w Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Z tej okazji w Kościele Farnym w Łańcucie poświęcono nowy Sztandar szkoły i tablicę pamiątkową.
 Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez Biskupa diecezji charkowsko-zaporoskiej Mariana Buczka, który jest absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa. W swoim kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do swoich czasów szkolnych. Nakazał młodzieży uczyć się wszystkich przedmiotów szkolnych bo nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza będzie im potrzebna. Poświęcił także Sztandar szkoły i tablicę upamiętniającą Jana Inglota. Po mszy goście i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w uroczystym przemarszu udali się do Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.
 Na miejscu odbyła się część oficjalna uroczystości. Po przywitaniu zaproszonych gości głos zabrał Dyrektor ZST Pan Marek Miezin. Streścił on zasługi jakie dokonał Jan Inglot w czasie bycia dyrektorem TMR. Za jego kadencji wybudowano nowe warsztaty i budynki gospodarcze, a także wyposażono sale lekcyjne i pracownie. Następne przemówienie należało do Posła Kazimierza Gołojucha, który jest absolwentem szkoły. Wypowiadał się z sentymentem o czasach nauki w łańcuckiej szkole oraz zapewnił, że chciałby spotkać się z uczniami z Technikum na zorganizowanej wycieczce do Polskiego Sejmu. Proboszcz Tadeusz Kocór odniósł się do hasła towarzyszącego uroczystości: „Niezłomny człowiek w trudnych czasach”. Jan Inglot był – jego zdaniem – dyrektorem o niezłomnej wierze, gdyż mimo trudnych lat PRL-u nie zrzekł się swoich poglądów, za co zapłacił zwolnieniem z pełnionej funkcji po ośmiu latach pracy.
 Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń wyraził zadowolenie, że Starostwo Powiatowe w Łańcucie jest organem nadzorczym Zespołu Szkół Technicznych. Przybliżył przebieg procesu wyboru patrona szkoły i dylematy temu towarzyszące. W dowód uznania zasług Dyrektor ZST  Pan Marek Miezin otrzymał z rąk Starosty figurkę Św. Michała Archanioła.
 Po przemówieniach rozpoczęła się część historyczna. Dzięki archiwalnym zdjęciom i wywiadowi wideo z Dyrektorem Inglotem na rok przed jego śmiercią zaproszeni goście mogli poznać sylwetkę tej wspaniałej postaci. Część oficjalną zakończyły wspomnienia Pani Anny Spichy, córki po Dyrektorze Janie Inglocie i Pana Marka Kuźniara, Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy który jest absolwentem TMR.
 Uroczystość zakończyła część artystyczna. Wystąpiła w niej orkiestra dęta z Husowa oraz recytacja wierszy dokonana przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie.

nadanie imienia szkole

Msza święta

nadanie imienia szkole

Tablica pamiątkowa