Muzeum św. Jana Pawła II w Kraczkowej

01-05-2019

  We wtorek 30 kwietnia 2019 r. w parafii pw. św. Mikołaja, Biskupa w Kraczkowej ks. abp Mieczysław Mokrzycki - Metropolita Lwowski wraz z ks. abp Adamem Szalem - Metropolitą Przemyskim poświęcili dzwon św. Jana Pawła II odlany w piątą rocznicę kanonizacji oraz pobłogosławili Papieski Dom Pamięci. Wraz z księżmi z Dekanatu Łańcut II odprawili Mszę Świętą. Sekretarz dwóch papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI wygłosił homilię, w której podkreślił wagę rozwijania kultu św. Jana Pawła II oraz otwarcia Muzeum w Kraczkowej, jako placówki edukacyjnej. Nawiązał on też do papieskiego Krzyża z Wielkiego Piątku 2005 r., do którego się przytulał umierający Ojciec Święty Jan Paweł II. - To on jest najcenniejszą relikwią i katechezą cierpiącego papieża. Nie bójcie się krzyża, ale podobnie jak on, przytulajcie się do niego. Kiedy będzie wam ciężko żyć, to idźcie pod krzyż, bo na krzyżu zobaczycie tego, który powiedział o sobie, że przyszedł, aby dźwigać nasze słabości – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Podczas nabożeństwa śpiewał parafialny Chór „Nikolaus” pod kierownictwem Zdzisława Magonia.
  Po Eucharystii w uroczystej procesji wierni przeszli udekorowaną w tym celu drogą do odnowionego budynku starej plebani. Na czele procesji szły dwa poczty sztandarowe: Parafialnej Akcji Katolickiej oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kraczkowej. W uroczystości wzięli licznie udział parafianie oraz goście wśród, których byli posłowie RP Kazimierz Gołojuch i Krystyna Wróblewska, samorządowcy Stanisław Kruczek Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Jakub Czarnota Wójt Gminy Łańcut i były wójt Zbigniew Łoza, a także Łukasz Techman Sołtys wsi Kraczkowa, radni powiatu i gminy.
  Zwiedzający Dom Pamięci św. Jana Pawła II w Kraczkowej mogli zobaczyć pamiątki i relikwie związane z papieżem Polakiem takie jak: pas papieski, piuska, ornaty, sutanna, buty, patery z herbem papieskim, naczynia liturgiczne, pobłogosławiona przez papieża figurka Matki Bożej Fatimskiej, szal z Indii, okolicznościowe medale wybite z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu czy pielgrzymek zagranicznych, a także różańce Jana Pawła II, dokumenty, portrety z osobistym podpisem Jana Pawła II, znaczki pocztowe, obrazki, kartki okolicznościowe, a nawet szyszki sosny z Ogrodów Watykańskich. Znaczna część tych eksponatów trafiła do Kraczkowej, dzięki życzliwości ks. abpa Mieczysława Mokrzyckiego Sekretarza papieskiego, za co dziękował ks. proboszcz Mieczysław Bizior.
  Księża arcybiskupi Mieczysław i Adam oraz proboszcz Kraczkowej przekazali podziękowania wraz z różańcami św. Jana Pawła II tym, którzy przyczynili się do powstania Muzeum i odremontowania budynku starej plebanii wybudowanej w 1896 r. Realizacja tego projektu pn. „Zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowym budynku starej plebanii w miejscowości Kraczkowa” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych i darczyńcom, którzy złożyli się na wkład własny. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli się poczęstować papieskimi kremówkami, co było sympatycznym nawiązaniem do wypowiedzi Jana Pawła II z 2002 r. w Wadowicach: „po maturze chodziliśmy na kremówki”.

Tekst i zdjęcia Robert Kochman

Zdjęcia Bernadetta Kochman