Moja Ojczyzna to historia...

12-11-2019

  W samo południe 11 listopada 2019 r., od hymnu państwowego, rozpoczęło się radosne spotkanie dla środowiska, zorganizowane w murach szkół przy ulicy Grunwaldzkiej. Sala gimnastyczna rozbrzmiewała śpiewem. Po raz czwarty z rzędu „Pieśni patriotyczne zaśpiewały pokolenia”.  

  Tegoroczne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zostanie zapamiętane na długo za sprawą „Roty” w wykonaniu na cztery głosy (sopran Barbara Nitka, Kinga Markowska, Katarzyna Szczepańska, alt Maria Kochman, tenor Kacper Szczepański, bas Adam Kalinowski i Szymon Bembenik). Ale chyba bardziej jeszcze – dzięki pieśni, skomponowanej kilka lat temu przez Monikę Brewczak, wykonywanej przez zespół Soul z Sanoka czy Diakonię Muzyczną Archidiecezji Przemyskiej. W czasie tegorocznego spotkania wykonali ją uczniowie II LO (Dominika Wierzbińska z głosami towarzyszącymi: Marcelina Gamracy, Szymon Bembenik, Kacper Szczepański, Aleksandra Majkut, Amelia Piątek). W niejednym oku zakręciła się łza. Brawa długo nie milkły. Było wykonanie na bis.

Moja Ojczyzna, moja Polska,
moja Ojczyzna to mój dom,
którego strzeże Ojciec, Matka
i wiara od lat.

Moja Ojczyzna to historia,
pamięć o poległych za nasz kraj,
pamięć o tysiącach bohaterów
niezłomnych jak stal!

Uwierz, Polsko!
Naszej wiary nie zabraknie nam!
Żaden wróg
nie zwycięży Boga w nas!
Z Bogiem zawsze
pokonamy każde zło.

Dopomóż, Boże, nam!
Dopomóż nam. (...)

  We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Łańcucie, uroczystość przygotowali uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół nr 1 im. J. Korczaka - II Liceum Ogólnokształcącego oraz Medycznej Szkoły Policealnej, wśród nich szczególnie prof. Małgorzata Trojnar, siostra boromeuszka Małgorzata Grabowska, prof. Łukasz Burda i prof. Alina Skrzypczak.

  Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, który śpiewanie pieśni patriotycznych na stałe wpisał w program corocznych powiatowych obchodów Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dziękował uczniom, ich rodzicom i nauczycielom, gratulował mądrego, patriotycznego wychowania. Dodał, że jest spokojny o los Polski, gdy to, o czym młodzi śpiewają z okazji święta, będą pielęgnować na co dzień.

tekst Maria Kochman, Bernadetta Kochman
foto / video Robert Kochman

Zobacz też zdjęcia z tego wydarzenia na stronie internetowej Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie www.2lolancut.pl