Minister Kwieciński w Starostwie

02-11-2018

  Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński w piątek 2 listopada 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Łańcucie zadeklarował wsparcie dla strategicznych rozwiązań komunikacyjnych tak bardzo potrzebnych dla Łańcuta i powiatu łańcuckiego. O realizację tych zadań samorządowcy ziemi łańcuckiej proszą Pana Ministra oraz Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart. W tych działaniach wspiera ich Poseł Kazimierz Gołojuch.

  Na realizację każdego z tych zadań potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych. W ramach zadania p.n.: „Budowa DW 877 - łącznik pomiędzy autostradą A4 i DK 94” zostanie wybudowany nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 887 Naklik - Leżajsk - Łańcut - Szklary w miejscowościach Łańcut i Wola Dalsza wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych. Na zadanie to wykonano dokumentację projektową, która przygotowywana jest do wydania pozwolenia na budowę. Zadanie to leży w kompetencji Zarządu Województwa Podkarpackiego i ma wsparcie Marszałka Województwa Władysława Ortyla oraz radnych Sejmiku, w tym Lucjana Kuźniara.

  Natomiast zadanie pod nazwą: „Budowa wielopoziomowego skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 887 Naklik - Szklary z linią kolejową nr 91 Kraków Główny - Medyka w miejscowości Łańcut” obecnie znajduje się na liście rezerwowej zorganizowanego przez Polskie Koleje Państwowe PLK S.A. w formie konkursowej projektu pn: „Poprawa bezpieczeństwa linii kolejowych z drogami - etap III.” Samorządowcy i poseł przekonywali Pana Ministra Kwiecińskiego o zasadności tej bardzo ważnej inwestycji dla miasta Łańcuta (w ciągu ul. Podzwierzyniec), gdyż obecnie są tam nieustające „korki”.

  Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że widzi potrzebę realizacji tych strategicznych inwestycji, gdyż siedemnastotysięczne miasto Łańcut będzie się rozwijało. Już teraz rocznie Łańcut odwiedza pół miliona turystów, a w przyszłości może to być nawet milion odwiedzających, którzy potrzebują skorzystać z nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych. Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Ulmów w Markowej oraz inne atrakcje ziemi łańcuckiej w przyszłości mogą być w pierwszej lidze światowych atrakcji turystycznych, co stwarza ogromne możliwości dla całego powiatu łańcuckiego.

  Starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus oraz wiceprzewodnicząca rady Agnieszka Rzepka zaprezentowali najlepsze walory turystyczne naszego powiatu oraz podziękowali Ministrowi Inwestycji i Rozwoju Jerzemu Kwiecińskiemu za wizytę w Łańcucie. Zaprosili też do zwiedzania w przyszłości poszczególnych obiektów muzealnych, atrakcji turystycznych, w tym zwłaszcza pięknego Pałacyku Myśliwskiego w stylu szwajcarskim w Julinie, który będzie wymaga renowacji.

Tekst i zdjęcia Robert Kochman