Miłośnicy Pojazdów Konnych w Łańcucie

12-10-2007
Uczestnicy konferencji  około godz. 11.00 będą mieli okazję zwiedzić jedyne tego typu w Polsce, oryginalne Muzeum Pojazdów Konnych w Łańcucie, które stanowi prawdziwy skarb pozostawiony po rodzinie Potockich. W szczególności po wielkich miłośnikach koni Alfredzie Potockim i jego ojcu Romanie Potockim. Obecnie Polska jest największym eksporterem i producentem pojazdów konnych wzorowanych na tych tradycyjnych, zabytkowych powozach.
Inicjatorem i głównym organizatorem tej konferencji jest Krzysztof Olczak zamieszkały w Szwajcarii Polak. Jest on wielkim pasjonatem koni, zawodów jeździeckich, pojazdów konnych oraz związanych z tym bogatych tradycji. Współgospodarzem i patronem tych spotkania od czterech lat jest Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń. W tym roku swoją obecność zapowiedział dyrektor Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz. Co roku jest też pani dr Teresa Żurawska z Łańcuta, autorka wielu prac naukowych powozach, obecnie na emeryturze, a przez wiele lat kierownik Działu Pojazdów Konnych w Łańcucie. Wśród dostojnych gości będą również Eduard Belser, na co dzień opiekujący się Muzeum Historycznych Powozów w Bazylei. Przygotował on ciekawą multimedialną prezentację o powozach z XIX wieku, którą będzie można zobaczyć podczas niedzielnej konferencji. Z zagranicznych gości będą również osoby ze Szwajcarii i Niemiec, także prawdopodobnie Pan Tichanek z Koprzywnicy w Czechach.
Wszystkich zainteresowanych miłośników pojazdów konnych, koni i tradycji z tym związanych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji, wzajemnego spotkania się, poznania i wymiany doświadczeń.
Robert Kochman