Międzynarodowa Konferencja "Jak mówić o Sprawiedliwych?" w Markowej

08-07-2019

W dniach od 25-27 czerwca 2019 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja How to speak about the Righteous?, zorganizowana przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Przedsięwzięcie to, było pierwszym tego rodzaju spotkaniem w regionie, gromadzącym przedstawicieli krajowych i zagranicznych instytucji, na co dzień zajmujących się tematyką ratowania ludności żydowskiej w czasie Zagłady.

Spotkanie stało się okazją do zastanowienia się nad tytułowym pytaniem w ramach trzech paneli obrad: The Righteous. Between Memory and Remembrance, The Righteous. Different ways of telling their stories, The Righteous. Education and today’s social commitment. Uczestnicy podzielili się swoim doświadczeniem, a także refleksją na temat miejsca Sprawiedliwych w zbiorowej pamięci i publicznym dyskursie. Prezentacja działalności poszczególnych instytucji uzmysłowiła, jak różnorodna może być aktywność związana z tematyką Sprawiedliwych, zarówno w zakresie przyjmowanej formy artystycznej, jak i akcentowanych aspektów narracji. Przede wszystkim zaś zgodnie podkreślono złożoność zagadnienia, a także dostrzeżono potrzebę intensyfikacji działań i integracji środowiska „branżowego”.

W załączniku dołączamy szczegółowy opis wydarzenia, program, materiały promocyjne.

Fotorelacja na stronie www Muzeum: https://muzeumulmow.pl/pl/aktualnosci/miedzynarodowa-konferencja-jak-mowic-o-sprawiedliwych-podsumowanie/

Źródło: International Conference „How to speak about the Righteous?”
25-28 June, Markowa-Rzeszów