LIST OTWARTY

30-01-2010

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej                 Prezes Rady Ministrów
ul. Wiejska 10                                                        Al. Ujazdowskie 1/3
00-902 Warszawa                                                00-583 Warszawa
e-mail:                                e-mail:

Szanowny Panie Prezydencie,                             Szanowny Panie Premierze,

Jako mieszkaniec Podkarpacia zwracam się z pytaniem dlaczego życie i zdrowie moje i mojej rodziny chronione jest w mniejszym stopniu niż pozostałych obywateli zamieszkujących inne województwa tej samej Polski.
  Wiem, że od kilku lat nakłady na ochronę zdrowia naszego województwa są najniższe w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca a zaproponowane podkarpackim jednostkom ochrony zdrowia kontrakty od 2008 roku nie zabezpieczają naszych potrzeb zdrowotnych. Biedni nie mają pieniędzy na leczenie prywatne więc nakłady na nasze leczenie powinny być wyższe niż w bogatych województwach. Jest nas ponad 2 miliony a liczba łóżek szpitalnych i lekarzy w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców jest jedną z najniższych w kraju.

Panie Prezydencie,                                      Panie Premierze,

czym zasłużyliśmy sobie na taką dyskryminację?
Ja i moja rodzina chcemy jedynie zachowania Konstytucyjnego Prawa do równego traktowania wszystkich obywateli RP.

........................
/podpis/

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Podkarpacia do wsparcia działań Komitetu "Podkarpackiej Służbie Zdrowia", który nadal negocjuje kontrakt z NFZ na 2010 r. dla publicznych placówek służby zdrowia. Dotyczy to również powiatowego Szpitala im. św. Michała Archanioła w Łańcucie. Dotychczas prowadzone rozmowy i pikieta pod podkarpackim oddziałem NFZ w Rzeszowie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Propozycja tegorocznego kontraktu jest nadal od 20 do 30 procent niższa od ubiegłorocznej. W związku z tym Komitet “Podkarpackiej Służbie Zdrowia” uruchomił kolejną formę obywatelskiego sprzeciwu, jaką jest akcja pisania indywidualnych listów przez mieszkańców Podkarpacia do Prezydenta RP i Premiera RP z apelem o zachowanie konstytucyjnego prawa równego traktowania wszystkich obywateli RP. Wzór listu otwartego proszę po podpisaniu kierować na wskazane adresy.
Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki

Poniżej publikujemy informacje zawarte na plakatach rozpowszechnianych przez Komitet "Podkarpackiej Służbie Zdrowia", które dopitnie podkreślają w jaki sposób Narodowy Fundusz Zdrowia traktuje pacjentów z Podkarpacia. Jest to kolejna forma protestu przeciw dyskryminacji.

Kontrakty zaproponowane przez NFZ
dla podkarpackich szpitali na 2010 rok
są zaniżone!!!

Oznacza to:

 Trzeci rok niedoborów finansowych!
 Narastające zadłużenie szpitali!
 Przekładanie planowych operacji!
 Długie kolejki do badań TK!
 Wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u specjalisty!
 Utrudniony dostęp do gastroskopii!
 Ograniczanie świadczeń rehabilitacyjnych!

Drogi pacjencie!

Chcemy leczyć, a nie obsługiwać kolejki!
Walczymy, abyś nie musiał czekać!
Podkarpacie zna swoje prawa!

Więcej nakładów na zdrowie mieszkańców PODKARPACIA!!!

Mamy najniższe nakłady na ochronę zdrowia w Polsce. Pora to zmienić, bo nasze życie i zdrowie jest równie cenne, jak w innych regionach kraju. Piszmy listy do PREMIERA i PREZYDENTA RP. Upominajmy się o równe traktowanie przez NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA. Nie zgadzajmy się na gorsze finansowanie naszego województwa.

Komitet „Podkarpackiej Służbie Zdrowia”

Rzeszów, luty 2010 r.

NIE