„Łącznik” w powiecie łańcuckim już w budowie

16-03-2023

  W czwartek 16 marca 2023 r. w Woli Dalszej w powiecie łańcuckim miało miejsce uroczyste rozpoczęcie „Budowy wschodniej obwodnicy Łańcuta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 od węzła A4 Łańcut do drogi krajowej nr 94 w Głuchowie”, która jest realizowana w latach 2022-2024. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 32,55 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) było możliwe rozpoczęcie tej bardzo potrzebnej inwestycji i oczekiwanej przez mieszkańców powiatu łańcuckiego. Samorząd Województwa Podkarpackiego na sfinansowanie tego zadania przeznaczył ponad 81 mln zł.
  Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń podziękował Andrzejowi Adamczykowi Ministrowi Infrastruktury i Rafałowi Weberowi Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ewie Leniart Wojewodzie Podkarpackiemu, że w powiecie łańcuckim została dofinansowana z RFRD jedna z 51 obwodnic budowanych w kraju przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego.
  Wyraził też wdzięczność dla Marszałka Władysława Ortyla, Zarządu i Sejmiku Województwa Podkarpackiego, że obecnie na terenie powiatu łańcuckiego prowadzą dwie bardzo kosztowne inwestycje infrastrukturalne, jak budowa wschodniej obwodnicy Łańcuta tzw. „łącznika” oraz tunelu pod przejazdem kolejowym na Podzwierzyńcu.
  Starosta A. Krzysztoń podziękował za bardzo dobrą współpracę i wspieranie starań w pozyskiwaniu środków na te i inne inwestycje na terenie powiatu łańcuckiego Posłowi Kazimierzowi Gołojuchowi Przewodniczącemu Sejmowej Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej.

  Podziękowania skierował do Piotra Miąso Dyrektora Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie i jego współpracowników, którzy skutecznie wsparli te projekty rozwoju infrastruktury drogowej, które poprawią płynność ruchu i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg wojewódzkich w naszym powiecie.
  Już w niedługim czasie kilkudziesięciu miesięcy mieszkańcy powiatu łańcuckiego będą mogli na co dzień korzystać z tych nowoczesnych rozwiązań infrastrukturalnych a dla licznie odwiedzających goście poprawi się dostęp do pięknych miejsc w powiecie łańcuckim.

***

  W symbolicznym wbiciu łopaty wzięli udział: Radosław Wiatr Wicewojewoda Podkarpacki, w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego Wicemarszałek Piotr Pilch i Członek Zarządu Stanisław Kruczek oraz Piotr Miąso Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie wraz z pracownikami. Powiat Łańcucki reprezentowali: Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Marek Uberman Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego wraz z radnymi Ryszardem Kuchą, Dariuszem Kurasiem, Michałem Macem oraz Januszem Wolskim Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Łańcucie i pracownikami Starostwa Powiatowego w Łańcucie. Samorządy gminne, w granicach których przebiega zaprojektowana trasa „Łącznika” reprezentowali Rafał Kumek Burmistrz Miasta Łańcuta, Jakub Czarnota Wójt Gminy Łańcut oraz Jerzy Świętoniowski Przewodniczący Rady Gminy Białobrzegi.

***

  Budowany „Łącznik” będzie miał 3,4 km długości i będzie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 877. Połączy on istniejące ronda na zjeździe z autostrady A4 z drogą wojewódzką nr 877 w miejscowości Wola Dalsza ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 94 na wysokości ul. Granicznej. Inwestycję realizuje firma ANTEX II Sp z o.o.
Tekst Robert Kochman
Zdjęcia: Anna Duda-Świerk i Robert Kochman