Ku Niepodległej! Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Łańcucie

13-09-2018

Mimo niesprzyjającej pogody w sobotę 8 września także w Łańcucie odbyła się coroczna ogólnopolska akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej, a miłośnicy literackiego słowa wypełnili czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tym roku z okazji  100-lecia odzyskania niepodległości czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” oraz teksty zgromadzone w „Antologii Niepodległości”. W Łańcucie organizatorami wspólnej lektury były tradycyjnie Miejska Biblioteka Publiczna oraz II Liceum Ogólnokształcące, a spotkanie odbyło się pod patronatem Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia oraz Burmistrza Miasta Łańcuta Stanisława Gwizdaka.

Literackie fragmenty czytało niemal 50 osób. Byli wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, urzędów, służb publicznych, organizacji i grup działających na terenie miasta i powiatu, harcerze ZHP i ZHR, a także nauczyciele i uczniowie łańcuckich szkół średnich. Do lektury wprowadziła nas Anna Jęczalik-Jabłońska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4. Urozmaiceniem wspólnego czytania stały się zaś występy wokalne Oli Król (szkoła wokalna „Voice of Dreams”) i Marysi Kochman (7. Łańcucka Drużyna Harcerek "Paproć" im. Alicji Boratyn) oraz scenki na podstawie „Przedwiośnia” wystawione przez uczniów i absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego. Na scenie pojawiły się szklane domy, Polacy ze łzami w oczach przekraczali granicę niepodległej ojczyzny, Karolina tańczyła kozaka, a Hipolit i Cezary snuli wspomnienia z frontu.

Na kiermaszu przygotowanym przez bibliotekę można było nabyć ciekawe książki oraz otrzymać pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania. Atrakcji dostarczyła także fotobudka z rekwizytami nawiązującymi do tematyki lektury, przygotowana przez Paulinę Wiater, uczennicę II LO.

Tradycyjnie mieszkańców Łańcuta i okolic zgromadziło i zjednoczyło skupienie nad literackim słowem, a na kolejne Narodowe Czytanie w naszym mieście zapraszamy już za rok!

Natalia Balawejder II LO Łańcut

Zdjęcia: Katarzyna Polak, Bernadetta Kochman