Ks. prof. Michał Heller doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

10-06-2019

Ksiądz prof. dr hab. Michał Heller otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Wyróżnienie zostało przyznane przez Senat uczelni w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań Księdza Profesora z zakresu nauk teologicznych, w szczególności specjalizującemu się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.

Ks. prof. Michał Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof przyrody i teolog. Jest autorem ponad 1100 publikacji, w tym blisko 70 monografii. Współpracuje z wybitnymi uczonymi na całym świecie. Jako jedyny Polak został laureatem Nagrody Templetona, nazywanej także „teologicznym Noblem”, która jest przyznawana za przerzucanie mostów między nauką i religią.

W uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa, która odbyła się w czwartek 30 maja, wzięli udział przyjaciele i znajomi księdza prof. Hellera z Krakowa, Tarnowa, Lublina, Katowic i Warszawy, przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji z którymi współpracuje ks. prof. Heller, pracownicy naukowi uczelni wyższych z Podkarpacia oraz studenci i zaproszeni goście w gronie których znalazł się starosta łańcucki Adam Krzysztoń, który złożył gratulacje ks. Michałowi Hellerowi wraz z dr Michałem Jurkiem wykładowcą PRz.

***

Ks. prof. Heller należy do czołówki światowej klasy naukowców i współpracuje z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki na całym świecie. Badania naukowe prowadził on w wielu ośrodkach naukowych, m.in.: na Katolickim Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve w Belgii, gdzie objął Katedrę Georgesa Lemaitre’a, w Instytucie Astrofizyki Uniwersytetu w Oxfordzie, na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Leicester, na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, na Uniwersytecie Arizony w Tucson oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Swoje dokonania naukowe publikował w wielu renomowanych czasopismach.

Jest także twórcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, którego działalność angażuje dziesiątki uczonych, głównie z krakowskiego środowiska. Ksiądz Profesor otrzymał także liczne doktoraty honoris causa wielu uczelni, m.in. Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Był też wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Został odznaczony złotym medalem „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest kawalerem Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz laureatem Medalu św. Jerzego. W 2012 roku otrzymał Złotego Wiktora, a w 2013 r. – Superwiktora Specjalnego. W maju 2014 roku Ksiądz Profesor został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Orderem Orła Białego, a w 2015 r. otrzymał Nagrodę Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową, pt. „Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”. W 2018 roku nadano Mu tytuł „Wybitnego Polaka”. W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka w wielkim stylu”.

Fot.dzięki uprzejmości  prof. Małgorzaty Głódź z Instytutu Fizyki PAN