Królowa Elżbieta połączyła Łańcut i Pilicę

23-08-2019

  W czwartym dniu 18. Powiatowej Rowerowej Pielgrzymki z Łańcuta na Jasną Górę już po raz drugi pielgrzymi zostali w sposób szczególnie gościnnie przyjęci przez mieszkańców Pilicy. W ubiegłym roku miejscowi miłośnicy historii pokazali pielgrzymom Górę św. Piotra oraz zamek Pilcza w Smoleniu, w tym roku 31 lipca, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy. W imieniu mieszkańców Pilicy, Anna Kowalska wręczyła uczestniczącemu w pielgrzymce staroście łańcuckiemu Adamowi Krzysztoniowi, piękną grafikę autorstwa Zbigniewa Muszyńskiego, przedstawiającą kościół farny w Pilicy. Ks. Jarosław Szlenzak proboszcz pileckiej fary przekazał pielgrzymom fotokopie obrazu Matki Bożej Śnieżnej znajdującej się w miejscowym kościele oraz pamiątkowe medale upamiętniające jubileusz 950-lecia istnienia parafii.
  Pilica, podobnie jak Łańcut może się pochwalić ciekawą i długą historią swego istnienia. Ponad sześć wieków temu miasta te należały do jednego z najmożniejszych polskich rodów. Za sprawą rodu Pileckich, a zwłaszcza królowej Elżbiety z Pileckich, Łańcut i Pilicę łączy fragment pięknej wspólnej historii. Elżbieta była córką Ottona z Pilczy, starosty ruskiego, sandomierskiego, wojewody sandomierskiego i generała-starosty wielkopolskiego oraz Jadwigi z Melsztyna. Jako trzykrotna wdowa, po ostatnim małżonku Granowska, została poślubiona 2 maja 1417 r. w Sanoku przez króla Władysława Jagiełłę, a następnie koronowana w tym samym roku 19 listopada w katedrze na Wawelu jako królowa Polski. Niestety z królem nie doczekali się potomstwa, gdyż zmarła ona 12 maja 1420 r. w Krakowie.
  Łańcut i Pilica należą do grupy nielicznych polskich miast, które mogą się poszczycić, że należały w przeszłości do polskiej królowej. W Łańcucie jedna z centralnych ulic miasta nosi imię Królowe Elżbiety zaś w Pilicy Liceum Ogólnokształcące nosi imię Królowej Elżbiety z Pilczy. W jubileuszowym roku 670 lat od założenia Łańcuta i 650 lat od lokacji Kraczkowej grupa 180 pielgrzymów poznała kolejne miejsca związane z naszą wspólną Królową Elżbietą.

tekst Robert Kochman

zdjęcia Jan Zięba