Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego

06-10-2009

Sala narad Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej wypełniła się 24 września br. przedstawicielami powiatów województwa podkarpackiego, których przywitał Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.
Spotkanie zaczęło się wystąpieniem Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia, Przewodniczącego Konwentu Starostów Województwa Podkarpackiego na temat „Zarządzania drogami powiatowymi w nawiązaniu do istniejących i projektowanych przepisów prawnych Ministerstwa Infrastruktury”. Następnie głos zabrała Beata Leszczyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad Ministerstwa Infrastruktury, która omówiła głównie zasady ubiegania się o środki finansowe z 10% rezerwy Ministra Infrastruktury na rok 2010.
W Konwencie udział wzięli starostowie powiatów województwa podkarpackiego, dyrektorzy Zarządów Dróg Powiatowych, Prezes Zarządu Wydawnictwa „Polskie Drogi” Andrzej Kalinowski, Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Bogdan Tarnawski oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Dróg i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Kazimierz Kędzierski.
Konwent zdominowały sprawy dróg publicznych, w tym m.in. zasady ubiegania się o środki finansowe z 10% rezerwy Ministra Infrastruktury na rok 2010, ustawowe obowiązki Zarządców Dróg oraz bieżące regulacje prawne związane z utrzymaniem dróg powiatowych, sprawy inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich, dyspozycja środkami dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego, gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa.
Obrady uświetniły wystąpienia gości. Główną część pochłonęła dyskusja programowa oraz podejmowanie uchwał i stanowisk.
Dodatkowo podczas spotkania zostały poruszone zagadnienia: Program Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2010 w Województwie Podkarpackim, omawiano m.in. bariery rozwoju samorządu w Polsce oraz finansowanie i zarządzanie drogami powiatowymi. Uczestnicy wymienili się doświadczeniami w zakresie wykorzystania środków pochodzących z funduszy strukturalnych.